Stor kapitalfond overtager danske Sitecore

Opdateret: Kapitalfonden EQT køber det danske it-selskab Sitecore, der prisfastsættes til 7,5 milliarder kroner. Direktør Michael Seifert beholder en stor aktiepost i selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Kapitalfonden EQT køber aktiemajoriteten i det danske it-selskab Sitecore, der har oplevet kraftig vækst gennem de senere år.

Ifølge en udsendt pressemeddelelse værdifastssættes Sitecore med handlen til at være omkring en milliard euro værd. Det svarer til små 7,5 milliarder kroner.

Parterne oplyser umiddelbart ikke, hvor stor en andel af Sitecore EQT overtager, men meddeler blot, at der er tale om 'en betydelig ejerandel" samt at EQT kommer til at sidde på aktiemajoriteten i selskabet.

Sitecore ejes i dag af en lille skare ledende medarbejdere samt den amerikanske kapitalfond TCV, der ejer omkring 40 procent af selskabet.

Beholder stor ejerandel

Ifølge selskabet beholder selskabets stiftere - herunder administrerende direktør Michael Seifer - en 'betydelig ejerandel' af selskabet.

Sitecore kalder da også EQT's indtog som hovedejer for indgåelse af et 'partnerskab.'

"EQT's erhvervelse af aktiemajoriteten vil gøre det muligt at accellerere vores i forvejen høje vækstrater og videreudvikling på en lønsom måde," lyder det fra Michael Seifert.

Fra den svenske kapitalfond lyder meldingen, at man vil satse på et tæt samarbejde med Sitecores ledelse.

Sitecore har i en årrække været globalt førende inden content management (CMS) og er helt i front med udvikling af personaliserede marketing-løsninger til store globale kunder.

To gange Danmarks bedste

Successen understreges af, at Sitecore to gange har snuppet titlen som bedste danske it-virksomhed i Computerworlds Top 100.

I løbet af det seneste regnskabsår sprintede Sitecores omsætning langt forbi milliarden fra 838 millioner til 1.136 millioner kroner - en stigning på 36 procent.

Faktisk har succesen været så voldsom, at Sitecore for få måneder siden nærmest var ved at blive kvalt i sin egen succes, i det det krævede så store investeringer at følge med ekspansionen, at det tærede voldsomt på selskabets overskud.

Det kan du læse mere om her: Ved at kvæles i succes: Vild vækst har ædt Sitecores overskud.

"Vi er i flere år vokset i et forrygende tempo, og vi kan ikke altid have vild vækst og samtidig have en høj bundlinie. Vi er skiftet fra en meget lokal forretningsmodel, hvor alt var styret på landebasis til, at vi i dag har en globaliseret model, hvor vi har centraliseret HR, finans, marketing og salg. Det er et større skift, som gør det lettere at skalere vores forretning og investere i udvikling," sagde Michael Seifert dengang til Computerworld.

Sitecores CMS-løsninger har høstet stor anerkendelse fra analysefirmaer som Forrester og Gartner, og de seneste år har man især satset stærkt på udvikling af løsninger til såkaldt context marketing.

Det er et nyt marked, som ifølge Michael Seifert er langt fra færdigudviklet, og hvor potentialet er "mange gange større" end traditionel CMS.

"Context marketing er den næste store ting indenfor marketing, hvor indholdet i dine budskaber tilpasses til den sammenhæng - context - det optræder i. Alle marketing-folk vil gerne personalisere deres budskaber. Men for at få det rigtige indhold ud til modtageren, skal du kende historikken for det enkelte individ," fortalte Michael Seifert i november til Computerworld.

EQT meddeler, at kapitalfondens medejere, Danica og Sampension, sideløbende vil investere i Sitecore.

Læs interview med Michael Seifert og EQT senere på cw.dk.

Annonce

KMD A/S

Senior Software Architect

Københavnsområdet

Jyske Bank

IT Category Manager

Københavnsområdet

Statens IT

Migration Manager til SIT Cloud

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S