Artikel top billede

(Foto: Claus Sjödin)

Ny afgørelse: Nu kan der komme gebyr på MobilePay

En ny afgørelse fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen betyder, at der kan komme gebyr på MobilePay-betalinger. Noget som Danske Bank indtil nu har forsøgt at forhindre.

En ny afgørelse fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen betyder, at du i fremtien kan blive pålagt et gebyr, når du betaler med MobilePay i butikker.

Det skriver styrelsen i en pressemeddelelse.   

Ifølge afgørelsen fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen må Danske Bank af konkurrencehensyn ikke længere forbyde butikker i at opkræve gebyr for betalinger via MobilePay.

Noget som banken ellers hidtil har gjort.

"Danske Bank og Nets må ikke forhindre butikkerne i at opkræve gebyrer fra kunderne for brug af betalingskort. Det vil medføre en ulige konkurrence mellem forskellige udbydere af betalingsløsninger. Vi er derfor tilfredse med, at praksis er blevet ændret," siger Martin Nyvang, der er kontorchef i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen ifølge pressemeddelelsen. 

Danske Bank retter ind

Afgørelsen har allerede fået Danske Bank til at rette ind, og den oplyser nu til Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, at den har ændret sine vilkår for virksomheders brug af MobilePay, så de ikke længere indeholder et forbud mod gebyrer. 

»Det er en fejl, som nu er rettet, og det beklager vi. Da vi gik ind med MobilePay Business, var det i en periode gratis, hvor vi præciserede, at butikken ikke måtte vælte et gebyr over på forbrugerne,« siger Mark Wraa-Hansen, chef for MobilePay-divisionen, ifølge Business.dk

Læs også: 
Betal med ur eller mobil: Mobilbetalingerne eksploderer - men NFC-teknologi er dømt ude 

Nu kan du logge ind på Mobile Pay med dit fingeraftryk




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere