Her er årsagen til Fonas betalingsstandsning - mindst to købere klar i kulissen

To købere er interesserede i en stærkt beskåret udgave af kriseramte Fona. Nye dokumenter afslører de konkrete problem-stillinger, der har fået læsset til at vælte for Fona.

Artikel top billede

Fonas fremtid balancerer på en knivsæg.

På den ene side skal der findes en eller flere investorer som vil skyde penge i at videreføre dele af den kriseramte butikskæde.

På den anden side skal Fonas kreditorer samtidig nikke til en redningsplan, som vil betyde millionstore tab for bank, leverandører og andre samarbejdspartnere.

Torsdag i sidste uge udsendte de advokater, som står for forsøget på at rekonstruere Fona, en redegørelse til kreditorerne.

Her fremgår det, at der siden betalingsstandsningen trådte i kraft 1. februar er forhandlet med to mulige købere.

Læs mere om Fonas nedtur her:
Konkursen truer: Derfor er det gået helt galt for Fona

Men selv hvis forhandlingerne falder i hak og Fona bliver solgt, er der ingen vej uden om butikslukninger og dermed også fyringer blandt de ansatte.

"Det sker ved, at en række butikker lukkes og/eller afstås og afvikles," hedder det blandt andet i advokaternes redegørelse.

Det fremgår desuden, at der skal ske en "tilpasning af organisationen, således at den modsvarer købers forventninger", som det udtrykkes.

Blandt andet skal Fonas reparationsafdeling - der går under navnet Elektronikcenteret - udskilles i en særlig enhed og sælges.

Tab på 50 millioner

Redegørelsen til kreditorerne nævner ikke navne på de mulige købere, og advokat Ole Borch fra Bech-Bruun, der sammen med sin kollega Pernille Bigaard fra Plesner er udpeget som såkaldte rekonstruktører, ønsker ikke at oplyse navne på de interesserede købere.

I redegørelsen fra de to advokater kan man også læse, at Fona de seneste 16 måneder har tabt 50 millioner kroner.

Efter at advokaterne har gennemgået selskabets aktiver, er egenkapitalen nedskrevet fra det seneste regnskabs plus på 200 millioner kroner til nu at være et minus på 40 millioner kroner.

Fonas ejes med 40 procent af det norske Elkjøp, der også driver en af Fonas hårdeste konkurrenter Elgiganten.

Aktiemajoriteten på 60 procent ligger hos Kjær-familien med Fonas øverste chef Michael Kjær i spidsen.

I sidste måned var de hårde økonomiske realiteter derfor, at kreditorerne bankede på, mens kassen i Fona var tom.

Derfor var der brug for flere penge fra ejerne. Men parterne har ifølge redegørelsen til kreditorerne ikke "kunne finde enighed om at tilføre (...) likviditet".

Det er formentlig den uenighed, der i sidste måned fik Elkjøps koncernchef Jaan Ivar Semlitsch til at forlade bestyrelsen i Fonas moderselskab F Group.

Læs mere om det her: Storaktionær trækker sig fra kriseramte Fonas bestyrelse - se hans kryptiske begrundelse

Computerworld har tidligere forgæves søgt at få en kommentar fra Elkjøp og Fona om denne sag.

Kreditorernes dilemma

Den største gruppe af kreditorer i Fona er vareleverandører, som tilsammen har et tilgodehavende på mere end 140 millioner kroner.

Desuden har Nordea 74 millioner i klemme. Fona har også huslejeforpligtelser på 80 millioner kroner, mens de omkring 700 ansatte har lønkrav på tilsammen 66 millioner kroner.

Det er dog leverandørgælden, der er Fonas største problem.

Det er planen at tilbyde leverandørerne en akkord. Ifølge advokaterne står kreditorerne lige nu til at få 88 procent af deres tilgodehavende.

Men meget står og falder med, om Fonas varelagre, som i dag er bogført til på 250 millioner kroner, reelt har den værdi, som de er bogført til.

I elektronikbranchen taber lagervarer hurtigt deres værdi. Revisionen har da også taget forbehold for netop dette punkt.

Kan Fona ikke sælge sit lager til den bogførte værdi, bliver kreditorernes tab tilsvarende større.

Kreditorerne er i at dilemma. Afviser de advokaternes plan for rekonstruktion, kan hele øvelsen ende i en konkurs for Fona med risiko for, at kreditorerne mister alle deres penge.

Kreditorerne er indkaldt til møde torsdag i denne uge - den 25. februar - hvor advokaterne vil fremlægge deres forslag til en redningsplan.

Læs også:

På besøg i tre Fona-butikker: Fire kunder købte tilsammen én cd og ét iPhone-cover

Konkursen truer: Her er den eneste løsning, hvis Fona vil overleve

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    IT-arkitekt med fokus på integrationer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS