Facebook bygger nyt kæmpe-datacenter i Europa - skal drives af vind-energi

Facebook går i gang med at bygge et stort datacenter i Europa. Det bliver selskabets blot andet datacenter uden for hjemlandet USA.

Artikel top billede

Facebook går i gang med at bygge et nyt kæmpe-datacenter i Irland, hvor selskabet har udset et område i den lille by Clonee lige uden for hovedstaden Dublin som hjemsted for det store byggeri.

Det nye datacenter bliver Facebooks sjette og det blot andet af slagsen uden for hjemlandet USA.

Det hidtil eneste Facebook-datacenter uden for USA ligger i svenske Luleå, mens blandt andre Microsofts store, europæiske datacenter ligeledes ligger i Dublin-området.

Det kan du læse mere om her: Her er Microsofts vilde datacenter - kom med ind bag portene

Det nye datacenter skal drives alene af vedvarende energi, da Clonee er relativt vindomblæst. Det vil Facebook udnytte til at lade datacenteret drive af vind-energi.

"Det vil hjælpe os til at nå vores mål om at drifte 50 procent af vores infrastruktur med ren og vedvarende energi i slutningen af 2018," skriver Facebooks chef for engineering, Jay Parikh i dette Facebook-indlæg.

Selskabet anvender samme princip i dets nyeste datacenter i Texas.

Datacenteret vil blive fyldt med servere og storage-enheder fra Facebooks egen Open Compute Project, som du kan læse mere om her.

Med Open Compute Project vil selskabet dele alle detaljer om design og lignende med alle andre datacenter-selskaber i håbet om, at de med tiden kan nå frem til en fælles standard, så omkostningerne ved at bygge og drive datacentre kan blive minimeret.

Facebook har haft europæisk hovedkvarter i Dublin siden 2009.

Selskabets beslutning om at bygge datacenteret skal ses i lyset af EU's opgør med den såkaldte 'Safe Habor'-regel, der ellers har sikret dataoverførsler mellem USA og Europa.

Det kan du læse mere om her: Databombe fra EU-domstol: Kan forbyde europæiske data-overførsler til USA

Beslutningen har været medvirkende til, at flere af de store it-selskaber har været nødsaget til at flytte dele af deres infrastruktur til Europa.

Det gælder blandt andre Apple, der har meddelt, at selskabet vil bygge et stort datacenter i Foulum ved Viborg.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland