Artikel top billede

Slut med opgraderinger til alle ældre versioner af Internet Explorer: Microsoft sender din browser på pension

Flere hundrede millioner Windows-brugere risikerer et klask over fingrene, hvis ikke de får opgraderet deres browser i løbet af den næste uges tid.

Om en uge lukker Microsoft endegyldigt for udsendelsen af sikkerheds-opdateringer til alle ældre versioner af Internet Explorer-browseren, som er kendt for at være yndlingsmål for alverdens hackere.

Det kan komme til at ramme flere hundrede millioner Windows-brugere, og det har fået Microsoft til at gå i alarm-beredskab.

Det kan du læse mere om her: Microsoft på vej med besked til millioner af brugere: Nu skal gamle browsere fjernes

Næsten 340 millioner Windows-brugere verden over anvender nemlig fortsat ældre versioner af Internet Explorer.

Den absolut sidste sikkerhedsopdatering til ældre versioner af Internet Explorer bliver udsendt 12. januar - altså på tirsdag.

Den lukker for sidste gang opdagede sårbarheder i Internet Explorer 7 og Internet Explorer 8 samt de fleste versioner af Internet Explorer 9 og 10.

Eneste undtagelse for de to sidstnævnte - altså IE9 og IE10 - er computere, der kører med Windows Vista og Windows Server 2008 (IE9) samt Windows Server 2012 (IE10).

Besluttet for halvandet år siden

Microsoft meddelte allerede for halvandet år siden, at den allersidste opdatering ville blive udsendt 12. januar 2016.

Microsoft vil i stedet have, at alle Windows-brugere opgraderer til enten Internet Explorer 11 eller den nye Edge-browser, der begge følger med det nye styresystem, Windows 10.

Microsoft har oplevet et massivt 'uptake' på Internet Explorer 11 siden browseren blev lanceret for et års tid siden.

Ifølge analysehuset Net Applications sidder Internet Explorer 11 i dag på en markedsandel på 52,7 procent.

Til gengæld kører hele 42,7 procent af verdens Windows-computere med de IE-versioner, der nu pensioneres af Microsoft.

Samlet set falder Microsofts andel af det globale browser-marked støt - måske på grund af Internet Explorers omdømme som usikkert og yndlingsmål for alverdens hackere.

Ifølge Net Applications er Microsofts samlede andel af browser-markedet således for første gang nogensinde netop droppet til under 50 procent.

Internet Explorer er dog fortsat samlet set verdens mest udbredte browser med en samlet markedsandel på 48,6 procent.

Verdens næstsstørste browser er Googles Chrome, der sidder på 32,3 procent af markedet.

Læs også:

Microsofts nye Edge-browser plages af samme sikkerheds-huller som Internet Explorer

Snart stopper supporten på en række IE-browsere - så mange brugere kan få problemer




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere