Software-leverandøren Edlund solgt til KMD - hundredevis af medarbejdere følger med i købet

KMD køber softwareleverandøren Edlund, der sidder på godt halvdelen af det danske marked for livsforsikring og pension.

Artikel top billede

Edlunds administrerende direktør, Thomas Jøhnk, på sit kontor.

KMD udvider butikken og bevæger sig ind på softwaremarkedet for forsikringsbranchen med opkøb af softwareleverandøren Edlund, der har godt 200 medarbejdere.

Med Edlund under sine vinger kommer KMD til at administrere broderparten af det danske livsforsikrings- og pensionsmarked.

Edlunds software administrerer nemlig allerede over 60 procent af markedet.

Edlund har de seneste år øget både omsætning og egenkapital betydeligt.

Selskabet fik således for kort tid siden en andenplads i Computerworlds kåringer af årets it-kometer 2015 med en vækst i primær drift på ikke mindre en 1.363 procent fra 2013 til 2014.

Det kan du læse mere om her: Danske Edlund har vækst på 1.363 procent: "It-boblen er noget af det bedste, der er sket for os"

KMD har gennem det seneste år opkøbt flere selskaber - blandt andet sikkerhedsfirmaet Neupart og norske Banqsoft, der ligger i samme boldgade som Edlund.

"KMD har høje ambitioner inden for softwareudvikling til finans-, forsikring- og pensionsområdet. Det er områder, der passer godt til KMD's styrker i it-understøttelse af regulerede forretningsområder med videnstunge medarbejdere, der forstår behovet for stabil drift og højt sikkerhedsniveau," lyder det i en udtalelse fra KMD's topchef, Eva Berneke.

KMD peger på, at selskabet mener, at opkøbet har 'betydeligt markedspotentiale' med kombinationen af Edlunds 'dybe kompetencer' og KMD's muskler inden for softwareudvikling og håndtering af transaktioner i milliardklassen.

Parterne vil ikke oplyse, hvor meget KMD betaler for Edlund, der i fjor omsatte for 271 millioner kroner.

KMD har i det seneste års tid været i gang med en stor ombygning af selskabet mod et mere kundeorienteret fokus samt tre erklærede vækstmotorer.

Du kan læse mere om KMD's store ombygning her: KMD har fuld skub i stor ombygning: Omsætning står i stampe - men indtjening vokser markant

Edlund fortsætter i praksis som hidtil efter opkøbet, der ventes endeligt gennemført i løbet af de kommende par måneder, hvorefter selskabet bliver et selvstændigt dattersselskab under KMD.

Selskabet bliver således boende i Valby i København.

Læs også: Sig farvel til KMD som du kender det: Store forandringer på vej

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

Københavnsområdet

Metroselskabet I/S

Asset Information Manager and Data Steward

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse