Software-leverandøren Edlund solgt til KMD - hundredevis af medarbejdere følger med i købet

KMD køber softwareleverandøren Edlund, der sidder på godt halvdelen af det danske marked for livsforsikring og pension.

Artikel top billede

Edlunds administrerende direktør, Thomas Jøhnk, på sit kontor.

KMD udvider butikken og bevæger sig ind på softwaremarkedet for forsikringsbranchen med opkøb af softwareleverandøren Edlund, der har godt 200 medarbejdere.

Med Edlund under sine vinger kommer KMD til at administrere broderparten af det danske livsforsikrings- og pensionsmarked.

Edlunds software administrerer nemlig allerede over 60 procent af markedet.

Edlund har de seneste år øget både omsætning og egenkapital betydeligt.

Selskabet fik således for kort tid siden en andenplads i Computerworlds kåringer af årets it-kometer 2015 med en vækst i primær drift på ikke mindre en 1.363 procent fra 2013 til 2014.

Det kan du læse mere om her: Danske Edlund har vækst på 1.363 procent: "It-boblen er noget af det bedste, der er sket for os"

KMD har gennem det seneste år opkøbt flere selskaber - blandt andet sikkerhedsfirmaet Neupart og norske Banqsoft, der ligger i samme boldgade som Edlund.

"KMD har høje ambitioner inden for softwareudvikling til finans-, forsikring- og pensionsområdet. Det er områder, der passer godt til KMD's styrker i it-understøttelse af regulerede forretningsområder med videnstunge medarbejdere, der forstår behovet for stabil drift og højt sikkerhedsniveau," lyder det i en udtalelse fra KMD's topchef, Eva Berneke.

KMD peger på, at selskabet mener, at opkøbet har 'betydeligt markedspotentiale' med kombinationen af Edlunds 'dybe kompetencer' og KMD's muskler inden for softwareudvikling og håndtering af transaktioner i milliardklassen.

Parterne vil ikke oplyse, hvor meget KMD betaler for Edlund, der i fjor omsatte for 271 millioner kroner.

KMD har i det seneste års tid været i gang med en stor ombygning af selskabet mod et mere kundeorienteret fokus samt tre erklærede vækstmotorer.

Du kan læse mere om KMD's store ombygning her: KMD har fuld skub i stor ombygning: Omsætning står i stampe - men indtjening vokser markant

Edlund fortsætter i praksis som hidtil efter opkøbet, der ventes endeligt gennemført i løbet af de kommende par måneder, hvorefter selskabet bliver et selvstændigt dattersselskab under KMD.

Selskabet bliver således boende i Valby i København.

Læs også: Sig farvel til KMD som du kender det: Store forandringer på vej

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS