Efter EFI: Skatteministeriet kaster millioner i nyt it-system - vil selv udvikle det

Nyoprettet udviklingsafdeling skal bygge nyt it-system, der skal rette op på det kuldsejlede ejendomsvurderingssystem.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Efter striben af offentlige it-skandaler har Skatteministeriet nu taget konsekvensen og har oprettet sin helt egen selvstændige it-udviklingsafdeling på 60 mand.

De folk arbejder helt uafhængigt af it-afdelingen i Skats hovedsæde i Københavns Nordhavn.

Første opgave for den nye udviklingsafdeling, som holder til i ministeriets bygning på Christianshavn, bliver at udvikle et nyt it-system til ejendomsvurderinger og behandling af klagesager fra borgerne.

Det fremgår af et aktstykke, som Skatteministeriet har sendt til Folketingets Finansudvalg.

Det nye it-system er budgetteret til at koste 96 millioner kroner. Det skal være fuldt indfaset i 2019. Men allerede om halvandet år - i april 2017 - skal de første dele af det nye system være klar til brug.

Markant brud

Når Skatteministeriet nu opretter sin egne it-udviklingsafdeling, som internt går udner navnet ICE (ImplementeringsCenter for Ejendomvurderinger), er det et markant brud med årtiers tradition for at overlade det offentliges it-udvikling til eksterne leverandører som KMD, IBM og CSC.

I hvert fald når det gælder ejendomsvurderinger har den model skabt alt for stor afhængighed af leverandørerne, skriver Skatteministeriet til politikerne i finansudvalget:

"De nuværende it-systemer (...) er baseret på diverse knopskydninger af it-systemer leveret af blandt andet KMD, IBM og CSC. De ældste dele af systemerne er fra 1960-1970'erne. De tre hovedsystemer er udviklet af de nævnte leverandører, der også hver især vedligeholder systemerne. Det er derfor også de tre leverandører, der har indsigten i systemernes opbygning og tekniske funktionaliteter, mens SKATs viden herom er meget begrænset. SKAT har derfor i dag en meget stor afhængighed af leverandørerne," lyder det fra Skatteministeriet.

Ejendomsvurderingerne er et af de talrige områder, hvor dårligt fungerende it-systemer har kastet Skat ud i voldsomme problemer med at holde styr på, hvem der skal betale hvor meget i skat.

Skat har i årevis været under hård beskydning for at sætte værdien af privatboliger og erhvervsejendomme for højt.

Tusindvis af boligejere har klaget over deres ejendomsvurderinger, og i 2013 faldt der for alvor brænde ned, da Rigsrevisionen blandt andet på grund af meget lang sagsbehandlingstid for klagesager skarpt kritiserede Skatteministeriets forvaltning af området.

Computerworld har de forgæves forsøgt at få Skatteministeriet til at stille op til et interview om ICE-projektet. Men trods gentagne henvendelser er ministeriet ikke vendt tilbage.

Læs også:

Hvordan kan det blive ved? Få nu stoppet de offentlige it-skandaler

Top-CIO: Central styring og nyt design kan spare det offentlige for milliarder

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S