Her er Apples helt nye gigant-iPad

Apple har netop præsenteret en ny større iPad, der kan bruges sammen to helt nye typer tilbehør.

Artikel top billede

Det er fem år siden, at den første iPad blev præsenteret. Men her til aften har den fået vokseværk.

For til aftenens store præsentation i San Francisco kunne Apples administrerende direktør Tim Cook løfte sløret for, hvad han betegnede som den "største iPad-nyhed siden præsentationen af den første iPad".

Denne nyhed er en helt ny iPad, som Apple har døbt "iPad Pro", og den henvender sig uden tvivl til brugere, der har et ønske om at være produktive på deres iPads.

Mest kraftfulde iPad

Tim Cook kaldte det for den mest kraftfulde iPad nogensinde.

Der sidder en ny såkaldt A9X-processor i den, der ifølge Apple er hurtigere end 80 procent af alle de bærbare computere, der er blevet solgt i løbet af det sidste halve år.

iPad Pro er udstyret med en stor skærm på 12,9 tommer. Det er samme størrelse som to iPad Air placeret side om side, og en repræsentant fra Microsoft demonstrerede på scenen, hvordan den større skærm gjorde det muligt at afvikle et Microsoft Word-dokument og Microsoft Excel-regneark side om side.  

Helt nyt Apple-tastatur

Den store skærm gør det muligt at taste på et software-tastatur i fuld tastatur-størrelse, men Apple vil også sælge den sammen med et fysisk tastatur-cover, som Apple kalder for "smart keyboard cover," der minder meget om nogle af de tastatur-etuier som Logitech allerede sælger i dag.

Det mest bemærkelsesværdige tilbehør til den nye iPad Pro er dog en stylus, som Apple har døbt Apple Pencil.

Som navnet antyder ligner den en almindelig blyant, men den er udstyret med et væld af sensorer, der kan registrere, hvor hårdt der trykkes og hvilken vinkel den holdes i.

iPad Pro er 6,9 mm tyk og har en batteritid på 10 timer. Den koster 799 dollar i den mindste udgave på 32 gb, og den kan købes til november. Apple Pencil koster 99 dollar og tastaturet koster 169 dollar. 

Computerworld opdaterer med danske priser, når vi kender dem. 

Læs også: 
Stor Apple-præsentation i aften: Her er tre ting der er værd at holde øje med

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S