Bestikkelsessag: Lydfil belaster Ateas danske topchef

En hidtil hemmeligholdt lydoptagelse kaster nyt lys over Ateas danske topdirektør, Morten Felding,s rolle i den store bestikkelsessag i Region Sjælland.

Artikel top billede

Ateas administrerende direktør i Danmark, Morten Felding, så helt anderledes dramatisk på, hvordan penge på firmaets særlige konto 2840 blev anvendt, end han hidtil har givet udtryk for i offentligheden.

Det fremgår af en hidtil hemmeligholdt lydoptagelse, som Berlingske er kommet i besiddelse af.

Konto 2840 er central i den store bestikkelsessag i Regions Sjælland, hvor 13 personer er sigtet for overtrædelse af straffeloven bestemmelser om korruption.

På den hemmelige optagelse diskuterer Morten Felding ifølge Berlingske Ateas brug af den særlige konto med en nu forhenværende Atea-medarbejder, der ligesom Morten Felding selv også er blevet sigtet i sagen.

I en redegørelse til Statens og Kommunernes Indkøbs Service (SKI), oplyste Morten Felding tilbage i juni i år ellers, at der var tale om en »helt almindelig balancekonto«, hvor der var opdaget »enkelte tilfælde af rejseudlæg«, som gik ud over de normale retningslinjer.

Hør lyd-optagelsen her.

Sammenligner med hvidvask for Stein Bagger

Men på lydoptagelsen sammenligner Morten Felding Ateas formodede bestikkelseskonto med at vaske penge hvide for den fængselsdømte storsvindler Stein Bagger og frygter, at det vil bringe Atea på avisernes forsider, hvis kontoen bliver opdaget.

»Den transaktion i alt det, der foregår her, kan følges fuldstændig, så hvis der er nogen, der splitter lortet ad, så har vi hundrede procent medvirket til noget, som ikke er i orden. Så kan vi stå direkte på forsiden af avisen. Det ... det er jo totalt ligesom at vaske penge hvide for Stein Bagger. Der er ikke nogen forskel,« siger Morten Felding på lydoptagelsen, der ifølge Berlingske stammer fra et møde i slutningen af oktober 2014.

Mødet drejer sig efter alt at dømme om Ateas formodede bestikkelseskonto, kendt som »konto 2840«, og indholdet levner ikke tvivl om, at Morten Felding anser kontoen for at være dybt ulovlig.

Der er heller ingen tvivl om, at Morten Felding frygter, at kontoen kan blive opdaget.

»Det her setup, vi har i dag ... Revisionen, de graver mere og mere i de ting, vi gør,« siger han blandt andet på optagelsen.

Berlingske har tilbudt Morten Felding at kommentere den optagede samtale, men han ønsker ikke at medvirke.

Sigtelserne i sagen omfatter ansatte i regionen og Rigspolitiet, ligesom Morten Felding selv sammen med en række nuværende og tidligere medarbejdere i Atea og den konkurrende 3A-it er under mistanke for at have givet og modtaget t i bestikkelse.

Så sent som i går oplyste Bagmandspolitiet til Computerworld, at politiet er på vej med flere sigtelser.

Læs også:

3A-it tager til genmæle i bestikkelssesag: Anklager er 'voldsomme og usande'

Den store bestikkelsessag: Nu begynder anden halvleg i sagen

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job