3A-it tager til genmæle i bestikkelssesag: Anklager er 'voldsomme og usande'

It-firmaet 3A-it går til modangreb på Bagmandspolitiets beskyldninger om at tre af firmaets chefer har stået bag bestikkelse af ansatte i Region Sjælland og Rigspolitiet

Artikel top billede

It-firmaet 3A-it tager nu til genmæle i sagen om bestikkelse i Region Sjælland og Rigspolitiet.

I en mail til firmaets kunder, partnere og leverandører, skriver firmaet, at Bagmandspolitiets anklager mod tre af firmaets chefer er både "voldsomme og usande."

"Vi er selvsagt kede af det postyr, anklagerne har medført, (...) og derfor er det vigtigt for os at slå helt fast: Vi har hverken begået eller haft til intention at begå bestikkelse. Anklagerne, der er blevet rettet imod os, er usande," lyder det blandt andet i mailen fra 3A-it, som er underskrevet af firmaets fire stiftere, Claus Hougesen, Peter Trans, Carsten Ritzau og Kim Holtum.

Ifølge 3A-it handler Bagmandspolitiets sigtelser om forhold, der ikke har noget med 3A-it at gøre.

Det gælder eksempelvis den kunderejse til Dubai, hvor medarbejdere fra Region Sjælland og Rigspolitiet deltog sammen med to nuværende medarbejdere i 3A-it.

"Rejsen var godkendt af Atea, og Region Sjælland betalte selv sin andel. Selv om der intet ulovligt var ved vores deltagelse, burde vi ikke været taget med, slet og ret fordi det skaber tvivl om vores integritet. I 3A-it har vi derfor også klare retningslinjer, der forhindrer lignende kunderejser," hedder det blandt andet i mailen.

Helt legitim bonusaftale

Samtidig fastholder 3A-it, at den omstridte konto 2840 - der ifølge beskyldningerne har været anvendt som en slags deponerings-konto til særlige bonus-beløb -  er en helt almindelig balancekonto i Ateas regnskab, der bruges til at bogføre tilgodehavender for en række kunder - herunder Region Sjælland.

Det har tidligere været fremme, at Atea fast har overført 1,5 procent af omsætningen i Region Sjælland til kontoen.

Du kan læse mere om konto 2840 her: Løsladt top-chef i 3A-it: Det var ikke bestikkelse - sådan hang ordningen sammen

Men ifølge 3A-it er det sket som del af en bonusaftale baseret på regionens samlede indkøb.

Læs også Fængslet Atea-ansat styrede bestikkelseskonto

Ordningen har fungeret på samme måde, som man "kender det fra eksempelvis flyselskabers bonusordninger."

Region Sjælland har ifølge 3A-it ikke haft mulighed for at trække penge ud af kontoen.

3A-it henviser i den forbindelse til, at Atea overfor for både SKI (Staten og Kommunernes Indkøbs Service) og kunder har fastslået, at aftalen med Region Sjælland er helt igennem legitim, og at der intet fordækt eller ulovligt er ved kontoen.

3A-it oplyser samtidig, at Region Sjælland har tilsvarende aftaler med andre it-leverandører.

3A-it undrer sig i øvrigt over, hvordan sagen er endt, hvor den er.

Firmaet peger dog på Ateas håndtering af sagen, som en væsentlig del af forklaringen.

"Vi ved, at da Atea taber et stort EU-udbud til 3A-it (...) vælger Atea at kontakte Region Sjælland og fremstille konto 2840 som hemmelig og suspekt. Dette giver selvfølgelig ikke Region Sjællands it-direktør andet valg end at kontakte politiet, hvorefter udbuddet bliver annulleret," lyder det fra 3A-it.

Det har ikke umiddelbart været muligt at få en uddybende kommentar fra direktør Claus Hougesen.

Læs også:

Løsladt top-chef i 3A-it: Det var ikke bestikkelse - sådan hang ordningen sammen

Analyse: Bestikkelsessagen er et forretningsopgør, der løb af sporet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job