Computerworld spørger:Hvad er vigtigt hos en it-leverandør - og hvem gør det rigtigt? Deltag og vind B&O-udstyr.

Artikel top billede

Danske it-folk idømt lange fængselsstraffe for momssvindel i million-klassen

Tre tiltalte skal flere år i fængsel for svindel med moms i den tidligere it-forhandler Multimedia World.

Byretten på Frederiksberg har torsdag idømt tre mænd lange fængselsstraffe for deres rolle i en af de senere års største sager om momssvindel.

De tre stod tiltalt for i perioden fra 2007 til 2009 at have unddraget staten momsbetalinger på op mod 50 millioner kroner fra it-butikken Multimedia World og indkøbsselskabet Leevia.

For den hovedtiltalte i sagen, Sagib Hussain, lød dommen på fire års fængsel.

Han skal desuden tilbagebetale de omkring 47 millioner kroner, som staten ifølge dommen er blevet snydt for.

De to andre dømte er Asif Mahmood og Kaiser Raja, som begge skal tre et halvt år bag tremmer.

Alle tre tiltalte er desuden hver især idømt bøder på mellem 41 millioner kroner og 47 millioner kroner.

De dømte har nu 14 dage til at afgøre, om de vil anke sagen til Østre Landsret.

Anklager i sagen, Boye Petersen, siger i en kommentar til byretsdommen:

"Vi er tilfredse med, at retten har vurderet sagen på samme måde som os og har fulgt vores strafpåstand."

Har strakt sig over seks år

Sagen begyndte, da Skat i 2009 lukkede it-butikken Multimedia World på Falkoner Allé på Frederiksberg.

Selskabet blev derefter erklæret konkurs.

De dømte har desuden stået bag onlinebutikken Getmore, som i forbindelse med politiets og Skats efterforskning blev erklæret konkurs i efteråret 2010.

Sagen har trukket ud i årevis, hvilket har været genstand for kritik fra både de tiltaltes forsvarer og Foreningen af insolvens-advokater.

Det kan du læse mere om her: Statsadvokaten kræver svar: Politiet skal redegøre for Getmore-smøl

Det har ikke været muligt for Computerworld at få en kommentar fra de dømte eller deres forsvarer.

Her kan du læse mere om Getmore og Multimedia World.

Læs også:

Kammeradvokaten lukker Getmore-selskaber

Hundredevis af kreditorer taber penge på Getmore

Politiet klar med spektakulær svindelsag mod online-forhandlere

Opdateret klokken 14:10 med kommentar fra anklager Boye Petersen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere