Artikel top billede

HP demonstrerer, hvordan sårbarheden i IE kan udnyttes - se video nederst.

Afslører sårbarhed i Internet Explorer - men Microsoft vil ikke lukke den

HP's sikkerhedsfolk har for flere måneder siden afsløret en sårbarhed i Internet Explorer, men Microsoft afviser at lukke den. Det får nu HP's folk til at tage nye metoder i brug.

Microsoft har ikke tænkt sig at lukke en Internet Explorer-sårbarhed i Address Space Layout Randomization (ASLR)-teknologien, der skal sikre IE-brugere mod angreb.

Det skriver sikkerhedsforskere fra HP Security Research i et blogindlæg.

Det var dem, der oprindeligt opdagede sårbarheden, og det har også fået en dusør på 125.000 dollars for af Microsoft.

Alligevel ser det ikke ud til, at Microsoft har tænkt sig at udsende en patch:

"At frigive informationer på dette niveau er ikke noget, vi normalt gør og heller ikke noget, vi tager let på. Og for at gøre det helt klart, så gør vi det ikke med onde hensigter. Vi ville foretrække at først at frigive disse informationer, når sårbarheden er lappet," skriver HP.

"Men da Microsoft har bekræftet, at man ikke har tænkt sig at handle på baggrund af denne research, føler vi, at det er nødvendigt at give denne information til offentligheden," skriver selskabet, der normalt er en tæt Microsoft-allieret, videre.

Læs også: Sådan bliver den nye Edge-browser proppet med avanceret sikkerhedsteknologi

Sårbarheden gør det muligt for angribere at slippe forbi ASLR i IE. HP har demonstreret, hvordan det vil kunne lade sig gøre på Windows 7 og 8.1-maskiner med Internet Explorer.

Microsofts beslutning om ikke at tilbyde en opdatering, der kan lukke den sårbarhed, HP peger på, bunder formentlig i, at Microsoft har vurderet, at den konkrete sårbarhed udgør en begrænset trussel.

HP's folk er imidlerltid af en anden opfattelse, og det er årsagen til den noget usædvanlige udmelding:

"Vi er uenige i holdningen, og frigiver PoC ( proof-of-concept, red.)-information i troen på, at bekymrede brugere skal være så informerede som muligt for at kunne træffe de beslutninger, som de finder passende for deres egne installationer," lyder det på HP-bloggen.

IE på vej ud - Edge på vej ind

Microsoft annoncerede tidligere i år, at selskabet tager livet af Internet Explorer ved at udfase den aldrende browser.

I stedet satser Microsoft på den nye Edge-browser, hvor sikkerhed i øvrigt er et centralt omdrejningspunkt

Læs også: Internet Explorer er død - og det er nok bedst for alle parter

Du kan se HP's detaljer om sårbarheden i IE her.

I videoen herunder viser HP, hvordan IE-sårbarheden kan udnyttes af kriminelle:

Læs også:

Sådan bliver den nye Edge-browser proppet med avanceret sikkerhedsteknologi

Internet Explorer er død - og det er nok bedst for alle parter




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis