Milliardhandel: Danske e-conomic solgt for halvanden milliard kroner

Den norske softwarekoncern Visma lægger omkring halvanden milliard kroner på bordet og overtager det danske cloud-firma e-conomic.

Artikel top billede

Det danske cloud-firma e-conomics voldsomme vækst på især det skandinaviske marked for regnskabsprogrammer var for stor en fristelse for norske Visma, som nu overtager det danske softwarefirma fra kapitalfonden Hg Capital.

Med opkøbet slår Visma tre-fire fluer med et smæk.

Udover kontrollen med en stærkt voksende konkurrent, får Visma også fat i næsten 100.000 nye kunder.

De kan nu forvente at få et tilbud om at købe ind i resten af Vismas produkter og services indenfor eksempelvis outsourcing af lønsystemer og webshops.

Visma-koncernen omsætter i dag for godt syv milliarder norske kroner og har omkring 6.400 medarbejdere, som servicerer 340.000 kunder i Nordeuropa.

Foden inden for

Med opkøbet af e-conomic får den norske koncern også for alvor foden indenfor på markedet for cloudbaserede regnskabsprogrammer og økonomisystemer.

"Overtagelsen af e-conomic udgør en vigtig brik i Vismas fokus på automatisering og effektivisering i regnskabsvirksomheder og små og mellemstore virksomheder i Danmark. Vi mener, at ved at udvikle videre på e-conomic, vil det give nye muligheder og skabe værdi for eksisterende og nye kunder i Danmark," siger Vismas administrerende direktør Øystein Moan i en kommentar til opkøbet.

Prisen for e-conomic ligger ifølge Computerworlds oplysninger på omkring halvanden milliard kroner, som skal holdes op mod e-conomics forventede årsomsætning, som ifølge administrerende direktør Mogens Elsberg ender på 250 millioner kroner.

Efter opkøbet fortsætter e-conomic som en selvstændig enhed i Visma-koncernen.

Topchef forlader firmaet

Der bliver dog skiftet ud på direktørposten, hvor Mogens Elsberg siger farvel efter blot et år.

Hans job bliver overtaget taget af Eilert Giertsen Hanoa, der er direktør for Vismas SMB business software.

Det er kun omkring halvandet år siden, at e-conomic blev solgt til Hg Capital, som dengang betalte omkring trekvart milliard kroner for selskabet.

Opkøbsforhandlingerne har været i gang siden februar.

Flere andre mulige købere har vist interesse for det danske guldæg, erfarer Computerworld.

Læs også:

Mogens Elsberg: Her er min vækstplan for millionforretningen [b]e-conomic

Årets vækstkomet: e-conomic ser sig ikke tilbage[/b]

Sådan vil e-conomic vælte Microsofts økonomisystem ned af tronen

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec