Artikel top billede

Går du glip af store gevinster: It-chefen kan ikke finde ud af at få indflydelse

Forretning og it hænger i dag så tæt sammen, at it-chefen skal spille en afgørende rolle i selve forretningen. Det er bare langt fra altid tilfældet.

Der er masser at gevinster at hente, når og hvis virksomhedens it-chef sammen med sin it-organisation spiller en aktiv rolle i forhold til forretningsstrategien.

Desværre er det alt for sjældent tilfældet, skriver rådgivningsfirmaet McKinsey i en analyse, der er baseret på en undersøgelse blandt 363 respondenter fra it-organisationer og en gruppe af virksomhedsledere.

Hovedbudskabet i McKinsey-undersøgelsen er, at de virksomheder, hvor it-cheferne er mest involveret i selve forretningen, også er de virksomheder, hvor virksomhedens ledere oplever, at it leverer den største værdi. 

"Vi ved af erfaring, at it-chefer med et sæde ved strategi-bordet har en bedre forståelse for deres virksomheders nært forestående og langsigtede teknologi-behov. De er også mere effektive i forhold til at drive partnerskaber og dele ansvaret med forretningssiden."

"Desværre spiller it-cheferne i mange virksomheder ikke denne rolle som indflydelsesrige forretningsledere."

"Resultaterne viser, at kun lidt over halvdelen af alle respondenter siger, at deres it-chefer er på deres organisations øverste teams, og kun en tredjedel siger, at deres it-chefer er meget eller ekstremt involveret i at forme den overordnede forretningsstrategi og agenda," lyder det fra McKinsey.

Negativ opfattelse af it-afdelingen

Samtidig forklarer McKinsey, at der faktisk er grundlæggende uenigheder mellem it-organisationen og forretningslederne, når det kommer til, hvordan it-organisationen skal prioritere indsatsen. Og tilfredsheden med it-organisationen er ikke høj nok:

"I det store hele er ledernes nuværende opfattelse af it-afdelingens performance negativ. Udover at levere basale services og håndtere infrastrukturen, siger kun en tredjedel eller færre af respondenterne, at deres it-funktioner er meget eller ekstremt effektive til et bredt spektrum af opgaver," lyder det fra McKinsey.

Heller ikke it-afdelingen selv er kendetegnet ved ubetinget tilfredshed med egen indsats.

Når it-afdelingen selv bliver bedt om at vurdere, hvor god den er til at introducere nye teknologier hurtigere og mere effektivt end konkurrenterne, siger 19 procent eksempelvis, at it-afdelingen "slet ikke er effektiv", og 24 procent siger "en lille smule effektiv."

Det er kun fire procent af respondenterne fra it-afdelingen, der mener, at afdelingen er "fuldstændig effektiv", mens yderligere 14 procent svarer "meget effektiv."

Prioriterer forskelligt

I undersøgelsen spørger McKinsey også både it-chefer og forretningschefer, hvilke prioriteringer, der er vigtigst for it-organisationer. Her er det interessant, at it-cheferne selv lægger dobbelt så meget vægt på at reducere omkostingerne til it, som forretningscheferne gør.

"Næsten halvdelen af teknologi-respondenterne ser omkostningsreduceringer som en top-prioritet - i stærk kontrast til forretningssiden, hvor respondenterne siger, at det at understøtte ledelsesmæssige beslutninger er en af it-afdelingernes top-prioriteringer."

Læs også:

It-chefens 2015: Derfor skal du droppe kontrol-rollen og finde visionerne frem

It-afdelingen tvunget ud på sidelinjen - sådan erobrer i magten tilbage

It-chef, så er det nu: Her er din gyldne chance for et karriere-boost

Mød tre danske it-afdelinger: Knivskarpt fokus på drift, innovation og projektstyring




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere