It-firmaer satser millioner på kommunalt kæmpeudbud

En perlerække af it-firmaer satser millioner på at bryde KMD's monopol, når kommunernes it-selskab Kombit udpeger vinderne af it-udbud for op mod en milliard kroner.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Spændingen stiger blandt chefer og medarbejdere i en række af landets største it-firmaer.

Senere i denne uge kårer kommunernes it-selskab Kombit nemlig vinderen af det første af tre kæmpeudbud af nye it-systemer, som tilsammen kan løbe op i næsten en milliard kroner.

De tre udbud - Kommunernes Ydelsessystem (KY), Kommunernes Sygedagpengesystem (KSD) og Sagsoverblik/Partkontakt (SAPA) - er samtidig første store klods i det brud med KMD's monopol på en række sags- og administrationssystemer, som gennem flere år har været på vej i kommunerne.

De tre systemer erstatter KMD Aktiv, KMD Dagpenge og KMD Sag.

Med de tre nye it-systemer får kommunerne helt nye værktøjer til at administrere eksempelvis udbetaling af kontanthjælp, sygedagpenge - plus at der skal udvikles et nyt sagssystem, som sagsbehandlere kan bruge til at få overblik over de sager og udbetalinger, som er oprettet på de enkelte borgere.

Første slag i krigen om de tre store kommunale ordrer bliver ifølge Computerworlds oplysninger afgjort i dag, onsdag, hvor en styregruppe udpeger vinderen af udbuddet af det nye ydelsessystem.

Læs mere her:
Kommuner indgår historisk aftale med KMD: It for milliarder i udbud

Senest mandag i næste uge bliver der sat navn på leverandøren af sygedagpengesystemet, mens afgørelsen om det nye sagssystem skal være på plads inden månedsskiftet.

Millioninvesteringer

Udover KMD selv har en perlerække af store offentlige it-leverandører kvalificeret sig til at være med i udbudsfinalen. Firmaer som CSC, Netcompany, EG, CGI, NNIT og IBM har kørt de helt store kanoner i stilling for at vinde slaget og få en bid af kagen.

Ifølge Computerworlds oplysninger har tilbudsgiverne hver især investeret millioner af kroner bare for at være med i finalerunden.

Opstilling af et tilbud koster i omegnen af to millioner kroner. Så med tre udbud med hver fem prækvalificerede tilbudsgivere løber alle bejlernes samlede investering op i omkring 30 millioner kroner.

Den samlede pris for udvikling og drift af de tre nye systemer vil ifølge udbudsmaterialet fra Kombit løbe op i mellem 650-950 millioner kroner.

Til sammenligning sender KMD hvert år en regning på 500 millioner kroner for driften af de tre nuværende systemer. Med det nye udbud er der derfor samlet set lagt op til en væsentlig kommunal besparelse.

Her har it-leverandørerne lagt billet ind på de nye kommunale it-systemer:

 KMDCSCNetcompanyCGIEGIBMNNIT
SAPA-SagssystemXXXX X 
KY-YdelsessystemXXXXX  
KSD-SygedagpengeXXX X X

Læs også:

Nyt opkøb: Nu vil EG have fingre i KMD's kernekunder

It-chefer: Nu vil vi bryde KMD's monopol

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S