Novozymes erkender: Vi er blevet hacket og udsat for digital spionage

Den danske enzym-virksomhed erkender, at der i flere måneder har været uønsket besøg i netværket.

Artikel top billede

I to måneder har den danske enzym-gigant Novozymes ikke været i komplet kontrol over firmaets netværk.

Det fortæller virksomhedens it-direktør til programmet 21 Søndag.

I 2012 opdagede firmaets it-folk ved et tilfælde, at der var et målrettet angreb mod virksomhedens forskningsresultater og forretningskritiske oplysninger.

To måneder i netværket

I det ellers så stille og rolige Bagsværd tæt på hovedstaden havde hackere angivelig anvendt spearphishing i form af en målrettet mail til en person i virksomheden til at åbne en port ind i netværkets hemmeligheder.

Efter penetrationen af sikkerhedsringen omkring netværket vandrede ukendte gerningsmænd rundt i systemerne på jagt efter det guld, der har gjort Novozymes førende indenfor sit felt.

Først to måneder senere fik it-folkene strittet de ubudne gæster ud.

Det fortæller DR.

Novozymes' it-direktør, Anders Brøns Petersen, vil ikke kommentere den konkrete sag og derved heller ikke fortælle hvilke oplysninger, der eventuelt er blevet stjålet, og hvad man har tænkt sig at gøre ved det.

Læs også: Microsoft banker i bordet: Dansk spion-censur har intet med os at gøre

Men hændelsen har betydet, at Novozymes i dag har betydelig større fokus på it-sikkerheden, fortæller han.

"I gamle dage skulle man være fysisk i virksomheden for at hugge hemmelighederne. Nu kan man sidde på afstand og prøve at tage hemmelighederne. Det betyder selvfølgelig også, at vi skal forsvare os på andre måder, end vi gjorde tidligere," siger han til DR.

For faste læsere af Computerworld kommer informationerne om, at der er en skjult industrispionagekrig i gang om at hugge kritiske oplysninger fra andre firmaer nok ikke som den store overraskelse, men nu har en stor dansk virksomhed altså erkendt, at de er blevet ramt af problemerne.

Ligeledes erkender både Søfartsstyrelsen og Erhvervs- og Vækstministeriet, at de har haft ubudne gæster i netværket.

Motorola-ansat fire år i spjældet for industrispionage

Fra Kina

Flere kilder peger overfor DR på, at det er kinesiske bagmænd, styret af staten, der står bag angrebet mod Novozymes.

Det store land i Asien har da også tidligere fået på puklen for at være lidt ufin i kanten, men har også fået et anderkendende klap på skulderen i Danmark.

Den kinesiske it- og teleleverandør Huawei, er eksempelvis blevet beskyldt for at indbygge spionageudstyr i firmaets hardware. Det har firmaet blankt afvist.

Firmaet vandt da også TDC's store udbud om at bygge 4G-infrastruktur i landet, hvilket næppe havde været tilfældet, hvis der var tvivl om produkterne eller hensigterne.

Læs også: Huawei: Fra kinesiske spionfjender til rigtige venner

Kineserne har overfor DR benægtet kendskab til den aktuelle episode i Novozymes.

Har du kendskab til lignende sager er du velkommen til at skrive til os på n.devantier@cw.dk.

Læs også:
Seks gode råd: Få styr på brugerne i dit netværk

Dansk software støvsuger dine digitale fodaftryk

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Jyske Bank

    Product Owner til ESM

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS