Tech Data napper ny chef hos en af sine egne kunder

Ny chef for Tech Datas enterprise-salg er hentet hos en af selskabets egne kunder.

Artikel top billede

41- årige Bjørn Nielsen starter 1. september i jobbet som direktør for it-distributøren Tech Datas enterprise-division.

It-distributøren Tech Data har været en tur ude i sin egen forhandlerkanal for at finde ny direktør for firmaets salg til enterprise-forhandlerne.

Den nye mand på posten er Bjørn Nielsen, der trods sine kun 41 år må betragtes som noget af en veteran i branchen.

Han kommer fra jobbet som salgsdirektør i infrastrukturforhandleren Credocom, hvor han har arbejdet siden 2008. Og udover jobbet hos Credocom kan han skrive stillinger hos Atea, Merkantil Data, Aston Group og Commitment Data på sit CV.

Trods mere end 15 års erfaring fra it-branchen har han dog ikke tidligere arbejdet med it-distribution, og der er således tale om noget af et karrierespring for den nye Tech Data-direktør.

Bjørn Nielsen mener selv, at netop erfaringen fra forhandlerleddet er en stor fordel, når han nu skal skubbe på forhandlernes salg til slutkunderne.

"Der, hvor jeg nok kan gøre en forskel, er, at jeg har siden 1997 har siddet i forhandlerleddet og har solgt løsninger til kunder. Den erfaring har jeg selv tit savnet hos de folk fra distributører, som jeg har arbejdet sammen med. Det er en vigtig opgave for distributøren at klæde forhandlerne bedre på med argumenter, viden og kompetence, der kan bruges i salgsarbejdet," siger Bjørn Nielsen, som starter i sit nye job den 1. september.

Tech Data har netop offentliggjort sit regnskab for 2013, hvor selskabet endnu engang fik et tocifret millionunderskud. Det skal Bjørn Nielsen nu være med til at rette op på.

Bjørn Nielsen forventer dog ikke, at han skal udvide det nuværende enterprise-team, som inklusive ham selv består af 15 medarbejdere ud af de i alt knap 100 ansatte i Tech Data.

"Det ligger ikke i kortene, at jeg skal ud og ansætte ti nye folk, men det er klart at forretningen skal udvikles," siger han.

Læs også:

Ni år i træk: It-gigant får igen millionunderskud trods nye nedskæringer

Credocom og RespektIt slår sig sammen

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network