Apple og IBM går sammen i kæmpe-aftale - IBM satser fuldt ud på iOS

Apple og IBM indgår tæt partnerskab. Massevis af IBM-teknologier skal kun oversættes til iOS. Apple øjner kæmpegennembrud i erhvervslivet.

Artikel top billede

Apple har længe været på jagt efter en måde at nå ud til de lukrative erhvervskunder på, og måske har selskabet fundet en løsning.

Selskabet indgår nemlig nu et tæt partnerskab med IBM, der er stærkt positioneret i virksomhederne.

Partnerskabet betyder, at IBM vil begynde at udvikle iOS-baserede apps til selskabets big data- og analyse-tjenester, ligesom IBM fremover vil promovere iPhone og iPad overfor selskabets kunder.

Mere end 100 særlige IBM/iOS-apps på vej

Det ligger allerede nu i planerne, at IBM skal udvikle mere end 100 apps og services til Apples iOS, der alle vil være rettet mod de behov, som IBM ser hos sine tunge erhvervskunder.

De første IBM/iOS-apps ventes på gaden i løbet af efteråret - sandsynligvis i forbindelse med, at Apple lancerer iOS 8.

Hertil kommer, at IBM fremover vil indrette sine cloud-tjenester til iOS, ligesom det vil blive muligt for IBM's kunder at lease Apple-hardware gennem IBM.

Til gengæld vil Apple smide en ny garanti-ordning ind i puljen, der blandt andet sikrer, at IBM's erhvervskunder kan få assistance og support på Apples produkter døgnet rundt.

Apples topchef, Tim Cook, meddeler, at det nye partnerskab åbner for "et enormt markedspotentiale for Apple."

Disse brancher satser IBM på

Det ventes, at de første IBM/iOS-apps vil blive udviklet til detail-handlen, sundheds-sektoren, finanssektoren, forsikrings-branchen samt telebranchen, hvor IBM står relativt stærkt.

Her vil IBM udvikle "unikke cloud-services" til iOS - inklusive særlige iOS-baserede værktøjer til sikkerhed, analytics og klassisk device-management.

Der bliver dermed tale om et partnerskab, der meget vel kan blive en seriøs udfordrer for Google og Microsoft, der i dag sidder langt tungere på erhvervslivet end Apple, mens IBM til gengæld mangler fodfæstet på markedet for mobile løsninger, der i disse år for alvor vinder indpas i erhvervslivet.

Apples iPad og iPhones anvendes i dag i stor stil allerede i virksomhederne, men som regel kun fordi, at brugerne selv har insisteret på at 'smugle' dem ind, fordi de anvender enhederne til privat brug.

Interessant er det, at IBM med partnerskabet tilsyneladende vælger at smide alle æggene i én kurv og dermed fravælger at satse på andre mobilplatforme som Googles Android og Microsofts Windows Phone.

Det kan især komme til at ramme Microsoft, der sigter efter nøjagtigt de samme kunder, der nu måske vil begynde at kigge efter det kombinerede IBM og Apple.

Microsoft er i fuld gang med at ændre kurs mod selskabets nye vision 'Cloud first, mobile first.'

Samme tilgang har IBM og Apple taget til sig. Det nye partnerskab har parterne således navngivet "IBM MobileFirst for iOS,' der minder en del om Microsofts vision.

Læs også:

Her er den vilde smartphone-krig om erhvervskunderne

Apples iOS 7-satsning kan ende som en våd fuser

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    SOS International

    Azure System Specialist – Team Lead

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune