Artikel top billede

Tophemmeligt dokument: NSA tapper danske fiberkabler i samarbejde med dansk efterretningstjeneste

Forsvarets Efterretningstjeneste er i tæt samarbejde med NSA for at tappe internet- og teletrafik i Danmark. Det viser nye dokumenter fra whistleblower Edward Snowden.

Forsvarets Efterretningstjeneste (FE) deltager i et hemmeligt samarbejde med den amerikanske efterretningstjeneste NSA om at tappe danske fiberkabler, der transporterer internet- og teletrafik igennem Danmark.

Det fremgår af nye dokumenter afsløret af whistlebloweren Edward Snowden, skriver Dagbladet Information.

Dermed ser Danmark ud til at være et af de lande, som har et tæt samarbejde med NSA for at opfylde NSA's målsætning om at opfange al elektronisk kommunikation hvor som helst i Danmark.

Oplysningen kommer fra lækkede dokumenter fra Edward Snowden, som stadig opholder sig i Rusland. I det lækkede talepapir fortæller den daværende chef for NSA, general Keith Alexander, om forholdet mellem NSA og de danske kollegaer i FE tilbage i 2012.

"Understreg NSA's engagement i den særlige adgang og i at assistere FE med at håndtere adgangen. Påmind danskerne om det langvarige NSA-FE-partnerskab om at samarbejde med kabeladgang (...)"

"Tophemmeligt!"
Papiret fra NSA er stemplet som "Tophemmeligt", hvilket er det højeste hemmelighedsstempel i USA.

Samtidig bliver oplysningerne i dokumentet bekræftet i et andet dokument fra NSA. I dokumentet skriver NSA, at tjenesten forsyner FE med indsamlings- og behandlingsudstyr, hvilket er en fast form for assistance i forbindelse med NSA's partnerskaber, fortæller Information.

De pågældende data, som NSA efter sigende har adgang til i Danmark omfatter telefonopkald og internettrafik som chatsystemer, e-mails og anden form for kommunikation. De danske fiberkabler indeholder både dansk og international trafik, blandt andet fra de skandinaviske lande, Rusland og Tyskland.

Information har spurgt ind til informationerne hos FE, men tjenesten har ikke ønsket at kommentere sagen.

Heller ikke forsvarsminister Nicolai Wammen (S) ønsker over for Information konkret at kommentere NSA's angivelige samarbejde med Forsvarets Efterretningstjeneste. Han udtaler dog:

"Helt generelt kan jeg sige, at FE samarbejder med andre landes efterretningstjenester, og det gør man for at beskytte Danmark og danskerne bedst muligt. Vi er et land, der er mål for terrorister og også fra andre, som ikke har en positiv dagsorden, når det gælder kongeriget. Derfor er det i Danmarks klare interesse, at vores efterretningstjeneste samarbejder med andre landes efterretningstjenester, men det er selvfølgelig vigtigt at understrege, at det skal ske inden for dansk lov, og det gør det også," siger forsvarsministeren til Information.

Læs også:

Snowden i dansk interview: Danmark giver millioner af oplysninger til NSA hver dag

Så simpel software brugte Snowden til at støvsuge data fra NSA

Snowden: Millioner af uskyldiges webcam-billeder indsamlet




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere