Dansk sikkerhedsfirma skovler penge ind

Kunderne vil have styr på, hvilke medarbejdere der har adgang til hvilke data. Det sikrer rekordregnskab for dansk it-sikkerhedsfirma.

Artikel top billede

Omadas stifter og direktør Morten Boel Sigurdsson kan glæde sig over et rekordstort overskud efter et år hvor kundernes fokus på øget datasikkerhed har ekstra skub i forretningen.

Det danske it-sikkerhedsfirma Omada følger op på mange års succes og fortsætter med at skovle penge ind.

Selskabets netop offentliggjorte regnskab viser ny rekord i overskud med et plus på godt 12 millioner kroner før skat ud af et bruttoresultat på 19 millioner kroner.

Omadas stifter og øverste chef Morten Boel Sigurdsson har det seneste år tydeligt mærket den øgede opmærksomhed på sikring af data hos de store multinationale virksomheder, der er Omadas nøglekunder.

Han fortæller, at Omada ud over det pæne overskud også har vækstet forretning. Han ønsker dog ikke at oplyse selskabets præcise omsætning, men nøjes med at berette om "robust to-cifret vækst". Specielt det amerikanske og tyske marked har bidraget stærkt til den positive udvikling.

"Vi har tydeligt mærket det øgede fokus på sikring af data. Men vores årsregnskab afspejler også, at vi har målrettet vores fokus på innovation, kunder og leverance. Vores salg i Tyskland og USA har båret en stor del af væksten, hvilket vi finder positivt, da det er store markeder med stort potentiale for yderligere vækst," siger Morten Boel Sigurdsson.

Omada har siden starten i år 2000 specialiseret sig i at designe systemer, der kan administrere medarbejderes adgang til kritiske eller forretningsfølsomme data - en disciplin, der i branchens særlige nørd-lingo går under navnet identity & access governance. Løsningerne er udviklet til teknologier fra SAP og især Microsoft.

Morten Boel Sigurdsson peger desuden på, at lovgivningens krav til datasikkerhed er blevet skærpet i flere lande. Det sætter yderligere skub i forretningen.

"Identitetsstyring skal være hurtigere, lettere, mere sikkert, og det skal afhjælpe eventuelle revisionspåtegninger omkring datasikkerhed. Vores kunder er primært store virksomheder og ofte fra den finansielle branche, farmaceutiske branche, energibranchen, produktionsvirksomheder eller den offentlige sektor, men alle virksomheder bør i dag have en plan for datasikkerhed," siger han.

Omada har i flere år været en af branchens absolutte kæledægger med et hav af priser og rosende omtaler fra internationale medier og analysebureauer.

Senest har Gartner udråbt Omada som en betydelig konkurrent til nogle af verdens største virksomheder inden for området. I Microsoft-regi har Omada desuden hele tre gange været kåret som bedste partner på verdensplan.

Læs også:

Fire danske forhandlere med i opløbet om Microsofts "Oscar"

Danske Omada vinder stor Microsoft-pris

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S