Artikel top billede

Efter 12 år har Ulf Munkedal solgt butikken, der dog fortsætter under eget navn.

Dansk sikkerhedsfirma solgt til it-gigant

Sikkerhedsfirmaet FortConsult er blevet solgt.

Sikkerhedsfirmaet FortConsult, med Ulf Munkedal som spydspids, er blevet solgt til det engelske og børsnoterede NCC Group.

For at erhverve sig FortConsult har englænderne måtte slippe fire millioner pund, hvilket svarer til cirka 35 millioner danske kroner.

Det danske sikkerhedsfirma har 35 ansatte og hovedkontor i København.

Solgt efter 12 år

NCC Group overtager FortConsult 1. maj.

"Nu er vi ejet af en engelsk, børsnoteret sikkerhedsvirksomhed, der laver stort set samme som os, men er omkring 30 gange så stor. Og det er altid godt at have en storebror, når man skal bruge sådan en, kan vi mærke, efterhånden som vi bliver mere og mere internationale," siger Ulf Munkedal til Berlingske, og han fortsætter:

"Jeg har haft FortConsult i 12 år og en måned, og det at kunne starte noget, få det formet sammen med dygtige medarbejdere og få det sluttet af ved at komme under vingerne hos en stor, børsnoteret virksomhed, er en fantastisk følelse."

FortConsult fortsætter som selvstændig virksomhed, der skal koncentrere indsatsen i Norden, hvor NCC Group ikke står så stærkt.

NCC Group beskæftiger omkring 700 ansatte.

Læs også:
Konsulenthus solgt - 150 danske it-konsulenter får ny arbejdsgiver




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Sådan automatiserer du med Copilot

Høst fordelene og sæt strøm til processerne med Microsofts alsidige AI-assistent.

06. februar 2025 | Læs mere


Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere