Artikel top billede

En papkasse med kun udskrift af danske underskrifter i, ville have været lettere at løfte for Justitsministeren. Foto: Piratpartiet.

Tusindvis af støtteerklæringer til tophacker fængslet i Danmark

Tusindvis har afleveret støtteerklæringer til tophacker, der sidder fængslet i Danmark.

4.000-5.000 danske underskrifter ud af de i alt 106.000 underskrifter.

Sådan lyder skønnet fra Rolf Bjerre fra Piratpartiet, der har stået for underskriftsindsamlingen til fordel for den fængslede tophacker, Gottfrid Svartholm.

Dermed er den udenlandske opbakning til svenskeren, der sidder fængslet i Danmark som mistænkt i Danmarkshistoriens største hackersag.

Han er ikke dømt, men underskriftindsamlingen skal sætte fokus på de dårlige vilkår han angiveligt er fængslet under.

For nylig afleverede Rolf Bjerre så de 106.000 underskrifter til Jutitsminister Karen Hækkerup (S).

Han har egentlig ikke regnet med flere underskrifter fra Danmark.

"Men jeg er da overrasket over hvor globalt, internettet er. Ej, jeg har ikke været i stand til at finde et land. som ikke er med."

"Syrien er med, og Monaco og mange flere. De er alle med. Det er spredningen, som er den tørste overraskelse for mig," lyder det fra Rolf Bjerre.

Politisk fange, ung dansker og CSC

Tidligere har it-kendissen Julian Assange kaldt Gottfrid Svartholm en politisk fange.

Det kan du læse mere om her.

I øvrigt er også en 20-årig dansker varetægtsfængslet i den store sag, hvor politiets it-systemet via CSC blev hacket.

Flere ministre har været inde over sagen, ligesom PET, FE og Rigspolitiet har været inde over efterforskningen.

Tjek galleriet: Her er Danmarkshistoriens største hackersag




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer