Voldsomt fald i det danske pc-salg - men to mærker stormer frem

Se her, hvem der er vindere og tabere på et dybfrossent dansk pc-marked.

Artikel top billede

Det danske pc-marked tog nogle drøje hug i 2013, hvor det samlede salg faldt med hele 13 procent sammenlignet med 2012.

Det viser analysefirmaet IDC's opgørelse over årets pc-salg, som netop er blevet offentliggjort.

I alt leverede pc-producenterne 1.248.200 pc'er til markedet. Det er 183.600 færre end året før.

Det er især salget til private forbrugere, der halter voldsomt. IDCs senioranalytiker Anders Elbak har tidligere kædet nedturen for pc-salget sammen med den økonomiske krise. Han mener dog ikke, at samfundsøkonmien længere har den store betydning.

"Det svage pc-salg skyldes i langt højere grad, at folk i dag foretrækker tablets og smartphones," siger Anders Elbak.

En af de mest markante præstationer i 2013 kommer fra kinesiske Lenovo, som nu endegyldigt har sat sig på tronen som Danmarks største pc-producent.

Lenovo har i flere år præsteret stærk fremgang i Danmark. Allerede i 2012 satte Lenovo sig på førstepladsen - et mulehår foran tidligere så dominerende HP.

Ser man på de rene salgstal holder Lenovo - næsten - skansen med en tilbagegang på beskedne to procent. Dermed distancerer Lenovo klart sin amerikanske konkurrent og øger sin markedsandel med tre procentpoint fra 23,3 til 26,3 procent.

Det skyldes ifølge Anders Elbak, at Lenovo ud over en stærk position på erhvervsmarkedet nu får stadigt bedre fat i de private forbrugere.

HP må derimod se sit salg falde med mere end 20 procent. Det får HP's markedsandel til at dykke fra godt 22 procent ned til lige under 20 procent.

Endnu større er nedturen for taiwanesiske Acer, som i kraft af det svage consumer-marked mister næste 30 procent af sit salg. En anden stor taber er Asus, som mister hele 40 procent af sit salg. Dermed lader det til, at de serviceproblemer, som ramte Asus sidste forår, også har haft konsekvenser på salgssiden.

Nedturen betyder, at Asus bytter plads på ranglisten med Dell, som dermed rykker ind i top 5. Sammen med Apple er Dell det eneste pc-mærke, som har præsteret fremgang på det ellers dybfrosne pc-marked.

Dell øger salget med næsten 25.000 enheder. Det er især en vellykket satsning på erhvervsmarkedet, som har skabt fremgangen, lyder det fra administrerende direktør Nicolai Moresco.

"Erhvervsmarkedet er vores hovedfokus, og det er også der, at vi er slået igennem på salget af pc'er. Vi satser at levere "end to end"-løsninger til vores kunder, og det har vi haft god succes med i 2013," siger Nicolai Moresco.

Pc-producenternes leverancer til det danske marked 2012 og 2013

 2013 (%)Antal2012 (%)Antal
Lenovo 26,3 328270 23,3 333610
HP 19,7 245890 22,3 319290
Acer 12,6 157270 15,4 220500
Apple 11,8 147280 9,4 134590
Dell 10,8 134800 7,7 110250
Asus 6,5 81130 9,6 137450
Toshiba 3,3 41190 3,1 44390
Samsung 2,3 28710 2,5 35800
Fujitsu 1,6 19970 1,9 27200
Sony  0,9 11230 0,8 11450
Andre 4,3 53670 4,0 57270
I alt   1248200  1431800
Kilde: IDC og Computerworlds egne beregninger

Læs også:

Tre overraskende facts om det danske pc-marked

Dansk Lenovo-direktør stopper: Nu slipper jeg for bøvlet

Skovler penge ind: Pc-firmas indtjening steget med 90 procent

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job