Stenrig dansk it-topchef: Vi havner på børsen

Han er god for mere end 100 millioner kroner, it-virksomheden har høstet flere priser og vil på et tidspunkt havne på børsen i USA.

Artikel top billede

Den tidligere Top 100-vinder Sitecore, som vækster og vækster, havner en dag på en amerikansk børs.

Det fortæller administrerende direktør og medstifter Michael Seifert til Børsen.

"En børsnotering er en mulig udvikling for selskabet. Det er også sandsynligt, at det kommer til at ske, men lige nu er det ikke målet," udtaler han.

"Vores fokus er at fortsætte med en fornuftig vækst og sund forretning. Men det giver nok sig selv, hvad der sker om et til to år. Det er mest sandsynligt, at vi vil havne på en amerikansk børs," forklarer han til avisen.

God for 100 millioner

I 2011 købte den amerikanske investeringsfond Technology Crossover Ventures (TCV) sig ind i ejerkredsen af CMS-virksomheden.

Dengang scorede Michael Seifert i øvrigt selv 100 millioner kroner, skriver Børsen.

På koncerniveau omsætter Sitecore for 615 millioner kroner og har 558 ansatte, ifølge Børsen, og medejeren kan hjælpe med børsnoteringen.

"Det vigtigste for os var, at timingen og kemien var i orden. Og at vi samtidig fik en partner, der har erfaring med at bringe virksomheder på børsen, og som vil blive i ejerkredsen efter en børsintroduktion," forklarer Michael Seifert.

Selskabets flotte regnskabstal har tidligere givet Sitecore titlen som Danmarks dygtigste it-virksomhed i Computerworlds Top 100-analyse.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    Vendor Security Compliance Lead

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Chef til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird