IBM sælger sin serverforretning: Forhandler med kinesere

Kinesisk it-gigant på vej til at overtage IBM's mægtige serverforretning. Aftale kan være på plads inden for få uger.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Kinesiske Lenovo forhandler med IBM om at overtage hardware-delen af IBM's server-forretning.

Det skriver Wall Street Journal, der citerer unanvngivne kilder tæt på forhandlingerne.

Ifølge avisen er drøftelserne så langt fremme, at en endelig handel meget vel vil kunne finde sted inden for de næste par uger.

Lenovo har allerede gennemført en due diligence, hvor selskabets repræsentanter har fået adgang til og gennemgået samtlige forhold i IBM's serverforretning.

Det kinesiske selskab bekræfter, at selskabet er i gang med 'indledende forhandlinger' om et opkøb, men vil ikke oplyse, hvilket selskab det drejer sig om,

Gik i vasken sidste år

De to selskaber forhandlede om en lignende overtagelse i fjor, men her gik forhandlingerne i vasken - angiveligt på grund af uenighed om prisen.

Det kan du  læse mere om her: Varmt rygte: IBM sælger server-division.

Dengang lå vurderingen af IBM's serverforretning på mellem 13 milliarder og 25 milliarder kroner.

IBM ønsker at skille sig af med forretningsområder med lave indtjeningsmarginer, hvilket er tilfældet for stort set hele hardware-området, som serverforretningen hører under.

IBM seneste kvartalsregnskab fra oktober var det sjette kvartal i træk med faldende salg - ikke mindst drevet af faldende efterspørgsel på hardware.

IBM tabte således næsten fire milliarder kroner på hardware-forretningen alene i de første tre kvartaler i fjor. I samme periode et år tidligere landede IBM et overskud på 1,4 milliarder kroner på samme område.

I stedet vil IBM fokusere på det langt mere lukrative software og services.

Lenovo og IBM kender hinanden udmærket og har været gennem et lignende forhandlingsforløb tidligere. Det skete i 2005, da Lenovo købte IBM's pc-forretning.

Det kan du læse mere om her: Lenovo afslutter milliardkøb fra IBM

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS