Direktørskifte hos succesrig softwarespecialist

Stifteren af verdens bedste licensrådgivningsfirma forlader sit livsværk og overlader roret til garvet Microsoft-rotte.

Artikel top billede

Danske A Gains stifter, Frank Mortensen, skifter direktørkasketten ud og skal fremover arbejde i selskabets koncernledelse.

Otte år efter at have stiftet softwaresuccessen A Gain Crayon forlader direktør Frank Mortensen nu posten som selskabets administrerende direktør til fordel for en plads i Crayon-koncernens internationale topledelse.

Her skal han fremover blandt andet arbejde med mulige opkøb og frasalg i den norske koncern, hvor han selv er tredjestørste aktionær efter at hans eget selskab A Gain i sommeren 2012 fusionerede med nordmændene.

Der er tale om en kontrolleret rokade, hvor posten som chef i den danske forretning bliver overtaget af den den tidligere kanalchef i Microsoft Bjarne Riis, der det seneste år har kørt ledelsesmæssigt parløb med Frank Mortensen.

"Det her har været i pipelinen, siden vi for et år siden ansatte Bjarne Riis. Vi har et par gange joket med, at han var i mesterlære. Han er jo en erfaren herre, som ikke skulle sidde herude og være nummer to. Men det er forholdsvis unikt, at vi har haft det meste af et år til at forberede den her overgang," siger Frank Mortensen om chefrokaden.

Samtidig sløjfer det danske selskab navnet A Gain og hedder nu ligesom resten af koncernen bare Crayon.

Siden starten i 2005 har Frank Mortensen skabt en meget lukrativ forretning med voldsom vækst og et samlet overskud de seneste seks år på omkring 45 millioner kroner.

I samme periode er Crayon/A Gain fem gange blev kåret som Danmarks bedste Microsoft-partner indenfor software asset management (SAM). Og så sent som sidste sommer udnævnte Microsoft Crayon til sin bedste SAM-partner på globalt plan. Crayon leverer dog også rådgivning om software fra blandt andet IBM, VMware og Citrix.

I Danmark beskæftiger Crayon i dag 66 medarbejdere og omsætter for ca. 550 millioner kroner årligt. For hele koncernen er de tilsvarende tal på 650 ansatte og en omsætning på omkring tre milliarder kroner.

Læs også:

Softwarespecialist gafler Microsoft-veteran

Hovsa - hvor blev koncernchefen lige af?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

    Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS