Så mange penge har Ateas aktionærer tabt

Faldende aktiekurs har kostet ejerne af Nordens største it-forhandler en formue.

Artikel top billede

Værdien af Nordens største it-forhandler Atea er på kun lidt over en måned faldet med tæt på en milliard kroner.

Det seneste højdepunkt for Atea-aktien var den 8. november, da kursen på børsen i Oslo lå på 67 norske kroner pr. aktie. Siden da er kursen gradvis faldet, og her til morgen blev Atea-aktien handlet til 57 kroner på børsen i Oslo.

Med 102.138.016 udstedte aktier svarer det til, at selskabets aktier over den seneste måned er blevet godt en milliard norske kroner - svarende til 899 millioner danske kroner - mindre værd.

Aktionærerne kan så varme sig ved, at de tilbage i april kunne trække et ordinært udbytte på 5,50 kroner pr. aktie ud af selskabet. Ved en ekstraordinær generalforsamling i november besluttede Atea desuden at give aktionærerne et ekstraordinært udbytte på yderligere fire kroner pr. aktie.

Aktienedturen kommer, efter at Atea i løbet af efteråret har sat gang i en større sparerunde, som kommer til at koste 300 medarbejdere jobbet. Første fyringsrunde ramte Ateas danske afdeling allerede i slutningen af september, da 100 ansatte blev afskediget.

Samtidig har Atea opgivet at nå målet for omsætning på 30 milliarder kroner i 2015 og en indtjeningsmargen på seks procent. Målet er dog fortsat at nå en nordisk markedsandel på 20 procent.

Ateas hovedaktionær Ib Kunøe har tidligere udtalt til Computerworld, at selskabets strategi er ændret, så man nu går efter at skabe udbytte til aktionærerne.

"Vi har meldt ud, at vi med det resultat og det cashflow, vi har, er en udbytteaktie. (...) Det gør, at det er pensionskasser og lidt andre typer af aktionærer end de, der bare tænker på, at aktien skal stige," lød det 1. november fra Ib Kunøe.

Det har så heller ikke hjulpet på investorernes tillid til Atea-aktien, at Ib Kunøe i starten af november solgte omkring ti procent af den aktiebeholdning, han ejer gennem selskabet Systemintegration. Efter salget er Kunøes egen ejerandel i Atea faldet fra 27,33 til 24,34 procent.

Heller ikke Ateas CEO, Claus Hougesen, og CFO Rune Falsstad har været totalt loyale over for Atea-aktien. Hver især solgte de to i november mere end halvdelen af deres personlige aktiebeholdninger i Atea.

Læs også:

Efter fyringer: Atea forgylder sine topchefer

Investorer straffer Atea: Aktiekursen rasler ned

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S