Sådan går det med Windows 8 på danske arbejdspladser

Virksomhederne har fra starten af været meget skeptiske over for Microsofts Windows 8. Her kan du se, hvordan det går med udbredelsen af det nye styresystem på de danske arbejdspladser.

Artikel top billede

De fleste virksomheder var til at starte med noget tilbageholdende med at satse på Microsofts Windows 8.

Styresystemet var lidt for anderledes, mente mange, og desuden var Windows 7 bare et rigtig godt styresystem - så hvorfor opgradere?

I sidste uge meldte rådgivningsfirmaet Gartner ud, at mange virksomheder fortsat vælger at satse på Windows 7 frem for Windows 8.

"Der er stor sandsynlighed for, at virksomheder vil blive på Windows 7 så længe som muligt," udtalte Gartner-analytiker Michael Silver og forklarede, at virksomhederne standardiserer på Windows 7/Office 2010 og derfor ignorerer Microsofts nye versioner.

Frygter ekstra arbejde

Dette skyldes ikke bare, at virksomhedernes medarbejdere skal lære en helt ny brugergrænseflade at kende i Windows 8, samtidig med at it-afdelingen skal sikre, at alle applikationer fungerer på det nye system.

Det er også et problem for mange it-afdelinger, at Microsoft indfører nye opdateringscyklusser med Windows 8, mener Gartner.

Eksempelvis er Windows 8.1 netop frigivet , og mange venter, at Windows 8.2 vil være klar om et års tid fra nu af.

"Den højere hastighed er absolut det største smertepunkt. Problemet med hurtigere release-cyklusser er, at [virksomheder] ikke ved, om deres apps vil virke på hver enkelt nye version af Windows og IE," udtaler Michael Silver fra Gartner.

Computerworld bad i forbindelse med Gartners seneste udtalelse læserne fortælle, om Windows 8-situationen på deres arbejdspladser.

Se resultatet på næste side.

Sådan ser det ud i Danmark

870 læsere af Computerworld har svaret på spørgsmålet "Har din arbejdsplads skiftet til Windows 8?"

Af dem svarer 39 procent: "Nej, og det kommer vi heller ikke til."

Der er yderligere 31 procent, der svarer "Nej, men det er muligt, at det sker på et tidspunkt."

Det betyder, at i alt 70 procent af læserne er på arbejdspladser, der endnu ikke har taget Windows 8 i brug her et år efter, at Microsoft lancerede Windows 8.

Så mange bruger Windows 8

Der er dog også lidt fremgang at spore for Microsoft, for ni procent af læserne svarer faktisk: "Ja, vi har allerede en fuld udrulning af Windows 8."

Fra yderligere syv procent lyder det: "Vi er i gang med at skifte til Windows 8."

Læserundersøgelsen giver en indikation af, hvordan situationen ser ud på de danske arbejdspladser, men rummer en del usikkerhed, da tallene kan dække over, at mange personer fra den samme arbejdsplads har stemt. 

Ser man på FDIM's statistik over operativsystemernes markedsandele i Danmark, ligger Windows 8 nu på lige knap seks procent mod 44 procent til Windows 7.

Hvis du selv er i tvivl om, hvorvidt du skal holde fast i din nuværende version af Windows eller satse på det nye Windows 8, kan du læse en guide til, hvordan man træffer valget her.

Læs også:

Derfor frygter mange virksomheder Windows 8

Nu starter nedtællingen til Windows 8.1 på din maskine

Windows 7 eller Windows 8: Sådan træffer du dit valg

Skal du satse på Windows 8.1? Her er anbefalingen

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job