God Grundlovsdag!Computerworld er tilbage foran tastaturet fredag

Artikel top billede

Nu går det løs - så mange mister jobbet i Atea

Danmarks største it-forhandler fyrer et stort antal medarbejdere her til morgen. (opdateret kl. 10:12)

Forhandlergiganten Atea fyrer 101 af sine 1.400 ansatte i Danmark.

Godt 20 chefer og mellemledere og omkring 80 menige medarbejdere må vinke farvel til deres job, fortæller Ateas koncernchef, Claus Hougesen, til Computerworld.

Samtidig med fyringerne må de 20 øverste topchefer i Atea Danmark æde en lønnedgang på tilsammen to millioner kroner.

Fyringerne, som svarer til en nedskæring af medarbejderstyrken med syv procent, sker ifølge Claus Hougesen for at forenkle og optimere Ateas organisation.

Flere afdelinger bliver lagt sammen, og enkelte forretningsområder bliver helt nedlagt eller lagt ud til eksterne leverandører.

Atea regner med, at nedskæringerne vil spare den danske afdeling for omkring 70 millioner kroner.

"Det er en svær, men nødvendig beslutning at tage afsked med så mange medarbejdere. Vi er nødt til at tilpasse virksomheden og finjustere forretningsområderne, så vi fastholder Atea som en effektiv og sund virksomhed," siger Claus Hougesen.

Ifølge Computerworlds oplysninger havde Atea oprindeligt planer om at fyre op mod 170 medarbejdere, hvilket Claus Hougesen dog afviser.

"Sådan arbejder man ikke. Det blev 101 mand. Vi gør det her for at lave den organisation, som bedst imødekommer kundernes behov og for at forenkle tingene. Det, der er hovedoverskriften her, er forenkling og fokusering. Vi har simpelthen været for mange ledere. Så vi øger det antal medarbejdere, som den enkelte leder har ansvaret for, fra gennemsnitligt syv til ti medarbejdere," siger Claus Hougesen.

For blot to måneder siden overtog Claus Hougesen selv ledelsen af den danske afdeling efter Lars Johansson, som meget pludseligt forlod sin post i begyndelsen af august.

Hougesen afviser dog, at dagens fyringer hænger sammen med, at han selv er kommet tættere på den danske forretning.

"Nej, det kan man ikke sige. Jeg er kommet tæt på det og finder ud af, at vi har afdelinger, som ligner hinanden meget, hvor vi har den samme funktion der og den samme funktion der og der. Så hvorfor har vi ikke bare én funktion, så vi kan betjene vores kunder endnu bedre," siger han.

Læs også:

Analytiker: Atea ruster sig til nye storopkøb

Atea-boss: Så længe bliver jeg i stolen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Customer Experience - Lad viden, overblik og data drive den gode kundeoplevelse

Er du klar til at lade dig inspirere af andres erfaringer med, hvordan du automatiserer indsatsen for at øge tilfredshed og loyalitet?

11. juni 2025 | Læs mere


CISO Challenges 2025

Styrk din virksomheds sikkerhed med avanceret Cybersikkerhed. Kom med når vi denne dag stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og diskussioner rundt om bordene vil vi blandt andet sætte fokus på, hvordan man skaber en sikker organisation med de midler, man nu engang har til rådighed.

12. juni 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Er din backup en illusion?

Én gang om måneden leverer Computerworld Events en kort Cyber Briefing. Denne gang kan du komme helt tæt på, når ScanNet stiller skarpt på din virksomheds backup- og databeskyttelsesstrategi.

16. juni 2025 | Læs mere