Nu går det løs - så mange mister jobbet i Atea

Danmarks største it-forhandler fyrer et stort antal medarbejdere her til morgen. (opdateret kl. 10:12)

Artikel top billede

Forhandlergiganten Atea fyrer 101 af sine 1.400 ansatte i Danmark.

Godt 20 chefer og mellemledere og omkring 80 menige medarbejdere må vinke farvel til deres job, fortæller Ateas koncernchef, Claus Hougesen, til Computerworld.

Samtidig med fyringerne må de 20 øverste topchefer i Atea Danmark æde en lønnedgang på tilsammen to millioner kroner.

Fyringerne, som svarer til en nedskæring af medarbejderstyrken med syv procent, sker ifølge Claus Hougesen for at forenkle og optimere Ateas organisation.

Flere afdelinger bliver lagt sammen, og enkelte forretningsområder bliver helt nedlagt eller lagt ud til eksterne leverandører.

Atea regner med, at nedskæringerne vil spare den danske afdeling for omkring 70 millioner kroner.

"Det er en svær, men nødvendig beslutning at tage afsked med så mange medarbejdere. Vi er nødt til at tilpasse virksomheden og finjustere forretningsområderne, så vi fastholder Atea som en effektiv og sund virksomhed," siger Claus Hougesen.

Ifølge Computerworlds oplysninger havde Atea oprindeligt planer om at fyre op mod 170 medarbejdere, hvilket Claus Hougesen dog afviser.

"Sådan arbejder man ikke. Det blev 101 mand. Vi gør det her for at lave den organisation, som bedst imødekommer kundernes behov og for at forenkle tingene. Det, der er hovedoverskriften her, er forenkling og fokusering. Vi har simpelthen været for mange ledere. Så vi øger det antal medarbejdere, som den enkelte leder har ansvaret for, fra gennemsnitligt syv til ti medarbejdere," siger Claus Hougesen.

For blot to måneder siden overtog Claus Hougesen selv ledelsen af den danske afdeling efter Lars Johansson, som meget pludseligt forlod sin post i begyndelsen af august.

Hougesen afviser dog, at dagens fyringer hænger sammen med, at han selv er kommet tættere på den danske forretning.

"Nej, det kan man ikke sige. Jeg er kommet tæt på det og finder ud af, at vi har afdelinger, som ligner hinanden meget, hvor vi har den samme funktion der og den samme funktion der og der. Så hvorfor har vi ikke bare én funktion, så vi kan betjene vores kunder endnu bedre," siger han.

Læs også:

Analytiker: Atea ruster sig til nye storopkøb

Atea-boss: Så længe bliver jeg i stolen

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT Cyber- og Sikkerhedmedarbejder for Kommando og Kontrol Systemer

Københavnsområdet

Everllence

Senior Software Developer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice