Atea-boss: Så længe bliver jeg i stolen

It-giganten har sat jagten på ny dansk direktør på stand by.

Artikel top billede

Oven i jobbet som Ateas koncernchef vil Claus Hougesen foreløbig også passe jobbet som boss i den danske afdeling.

It-giganten Ateas koncernchef Claus Hougesen har bevilget sig selv en tænkepause, mens han overvejer, hvordan han kan finde en afløser til posten som direktør i Atea Danmark. Frem til nytår er derfor ham selv, der står ved roret i den danske forretning.

Jobbet som chef for de 1.400 hundrede danske medarbejdere blev ledigt i sidste måned, da Lars Johansson meget pludseligt forlod koncernen efter kun halvandet år.

Men ifølge Claus Hougesen er man overhovedet ikke gået i gang med at søge efter en afløser. Han vil heller ikke give noget bud på, om jobbet som Ateas danske chef skal besættes med en intern kandidat.

"Jeg er administrerende direktør i det danske selskab, og det har jeg tænkt mig at være i hvert fald indtil årsskiftet. Nu kører vi året færdig. Jeg sidder i stolen et halvt års tid, og så begynder vi at kigge efter en afløser i det nye år," siger Claus Hougesen.

Under tænkepausen nyder Hougesen efter eget udsagn at være kommet tættere på den daglige forretning.

"Det er fantastisk at få muld under neglene. Vi har en masse dygtige medarbejdere, som jeg kommer lidt tættere på. Det nyder jeg rigtig meget," siger Claus Hougesen.

Han har ikke noget konkret bud på, hvilken profil der vil passe til jobbet som dansk direktør, og han vil ikke afvise, at man ender med at vælge en intern kandidat til jobbet.

"Der er mange, der har meldt sig som interesserede. Så vi udelukker ikke noget. Kan en virksomhed rekruttere internt, som Dansk Bank lige har gjort, så er der ikke nogen oplæringsperiode. Så alle muligheder er åbne," siger Claus Hougesen.

I sidste uge var der i svenske medier forlydender om, at Atea er på vej til at købe sin svenske konkurrent Dustin. Den sag ønsker Claus Hougesen ikke at kommentere, da han er bundet af børsreglerne.

"Så får jeg bare en bøde," lyder det fra Atea-chefen.

Læs også:

Topchef ude af Atea med omgående virkning

Her er de danske generaler i Atea-imperiet

Læses lige nu

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S