Atea-boss: Så længe bliver jeg i stolen

It-giganten har sat jagten på ny dansk direktør på stand by.

Artikel top billede

Oven i jobbet som Ateas koncernchef vil Claus Hougesen foreløbig også passe jobbet som boss i den danske afdeling.

It-giganten Ateas koncernchef Claus Hougesen har bevilget sig selv en tænkepause, mens han overvejer, hvordan han kan finde en afløser til posten som direktør i Atea Danmark. Frem til nytår er derfor ham selv, der står ved roret i den danske forretning.

Jobbet som chef for de 1.400 hundrede danske medarbejdere blev ledigt i sidste måned, da Lars Johansson meget pludseligt forlod koncernen efter kun halvandet år.

Men ifølge Claus Hougesen er man overhovedet ikke gået i gang med at søge efter en afløser. Han vil heller ikke give noget bud på, om jobbet som Ateas danske chef skal besættes med en intern kandidat.

"Jeg er administrerende direktør i det danske selskab, og det har jeg tænkt mig at være i hvert fald indtil årsskiftet. Nu kører vi året færdig. Jeg sidder i stolen et halvt års tid, og så begynder vi at kigge efter en afløser i det nye år," siger Claus Hougesen.

Under tænkepausen nyder Hougesen efter eget udsagn at være kommet tættere på den daglige forretning.

"Det er fantastisk at få muld under neglene. Vi har en masse dygtige medarbejdere, som jeg kommer lidt tættere på. Det nyder jeg rigtig meget," siger Claus Hougesen.

Han har ikke noget konkret bud på, hvilken profil der vil passe til jobbet som dansk direktør, og han vil ikke afvise, at man ender med at vælge en intern kandidat til jobbet.

"Der er mange, der har meldt sig som interesserede. Så vi udelukker ikke noget. Kan en virksomhed rekruttere internt, som Dansk Bank lige har gjort, så er der ikke nogen oplæringsperiode. Så alle muligheder er åbne," siger Claus Hougesen.

I sidste uge var der i svenske medier forlydender om, at Atea er på vej til at købe sin svenske konkurrent Dustin. Den sag ønsker Claus Hougesen ikke at kommentere, da han er bundet af børsreglerne.

"Så får jeg bare en bøde," lyder det fra Atea-chefen.

Læs også:

Topchef ude af Atea med omgående virkning

Her er de danske generaler i Atea-imperiet

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech-studentermedhjælpere i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Stærk sagsbehandler til støtte for Kapacitetsmanager og egen portefølje

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS