Microsoft sagsøges: Beskyldes for at skjule elendigt Surface-salg

Topchefer i Microsoft sættes nu på anklagebænken for at have tilbageholdt oplysninger om det ringe salg af Surface RT-maskinerne.

Artikel top billede

En stribe advokatfirmaer har i samarbejde indgivet et søgsmål mod Microsoft.

Ifølge sagens akter beskylder de Redmond-firmaets ledelse for at have tilbageholdt oplysninger om det dårlige salg af Surface RT-tabletten over for aktionærerne.

De dårlige salgstal har haft en kraftigt nedadgående betydning for aktiekurserne.

"Der er udstedt falske og vildledende regnskabstal for det kvartal, der sluttede den 31. marts 2013. Ved at tilbageholde viden gjorde Microsofts ledelse det muligt at forsinke oplysningerne, der viste, at Surface RT var en fiasko," står der i sagsakterne.

Blandt de ledere, der nævnes i retssagen, er Steve Ballmer, tidligere finansdirektør Peter Klein og marketingdirektør Tami Reller.

Det skriver Computerworlds internationale nyhedsbureau.

"Der er udstedt falske og vildledende regnskabstal"

Aktienedgang på 11 procent
Da Microsoft fremlagde sin årsrapport i juli, viste tallene, at der skulle nedskrives med god fem milliarder kroner.

En nedskrivning, der skyldes, at selskabet sidder på et stort lager af usolgte Surface RT.

I den forbindelse måtte topchef Steve Ballmer da også erkende, at der var produceret for mange enheder af RT.

I samme åndedrag sænkede Microsoft prisen med 30 procent i et forsøg på at få tømt ud i lagerbeholdningen.

Søgsmålet hævder nu, at virksomheden havde denne viden allerede i det første kvartal og derfor burde fremlægge den i kvartalsregnskabet, der dække januar til marts.

Efter at Microsoft fortalte om den store nedskrivning i juli, faldt aktien med over 11 procent, og det fald er ikke blevet indhentet siden.

Microsoft har ikke ønsket at kommentere anklagerne, skriver nyhedstjenesten.

Det er ikke kun aktionærerne, der ser skævt til Windows RT. Også pc-producenterne vælger platformen fra. Det kan du læse mere om i: Derfor lægger producenterne Windows RT i graven.

Læs også:

Analytiker: Microsoft skyder sig selv i foden

Galleri: De bedste Windows 8-apps til den seriøse bruger

Nedtur for Windows 8: Nye apps bliver ikke brugt

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS