Her er Googles første egenproducerede smartphone

Googles bestyrelsesformand, Eric Schmidt, lækker billeder af ny Motorola-telefon, der officielt først præsenteres i morgen.

Artikel top billede

På en konference i Idaho, er Googles bestyrelsesformand, Eric Schmidt, blevet fanget i en kameralinse med en smartphone, der angiveligt er Motorola's nye Android-telefon, Moto X.

Men selvom Eric Schmidt flashede sin hemmelige gadget foran flere journalister på konferencen, ville han ikke udtale sig om enheden.

"Jeg har ikke tilladelse til at kommentere noget omkring telefonen," sagde han ifølge Techhive til forsamlingen.

Med Googles opkøb af Motorola tilbage i 2011, bliver Moto X samtidig den første Android-telefon, som Google har det fulde ejerskab på.

Med Moto X tager Google kampen op med blandt andet Microsoft og Apple i markedet for selvproducerede enheder.

Den længe ventede telefon bliver præsenteret i morgen den 1. august på et pressemøde i New York.

Sensorer adskiller telefonen fra konkurrenterne

Der er ikke mange konkrete detaljer fremme om telefonen endnu, men ét af rygterne går på, at telefonen indeholder sensorer, der følger din færden og tilpasser telefonen efter dit forbrug.

"Den indeholder sensorer, der ved, hvornår telefonen er taget ud af din lomme, eller hvornår du rejser i en bil. På den måde kan telefonen tilpasse grænsefladen og styresystemet," forklarer Motorolas Dennis Woodside til mediet Techhive.

Derudover vil telefonen angiveligt benytte sig af en 1.7GHz dual-core processor, indeholde 2Gb ram, 10-megapixel kamera og en skærm, der enten bliver 4,6 eller 5-tommer med en opløsning på 720p.

Læs også:
EU: Motorola skader Apple med vilje
Derfor køber Google mobilproducenten Motorola

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job