Kendt dansk it-ikon fyret: Stopper omgående som direktør for Miracle

Den kendte it-direktør og Computerworld-skribent Mogens Nørgaard stopper med omgående virkning som direktør for Miracle, som han selv har stiftet.

Artikel top billede

Den kendte danske it-millionær Mogens Nørgaard, der blandt andet er kendt for sine underholdende klummer i Computerworld, er blevet fyret som administrerende direktør for det store it-selskab Miracle, som han selv har været med til at stifte.

Ifølge en udsendt pressemeddelelse har Miracles bestyrelse besluttet at stoppe samarbejdet med Mogens Nørgaard, der stopper med omgående virkning.

Det skyldes, at bestyrelsen mener, at Mogens Nørgaard har fjernet sig så meget fra Miracle, at vejene bør skilles, hedder det.

Fulgt sine egne veje

"Mogens Nørgaard har de senere år fulgt sine egne veje og i mindre grad deltaget i den daglige ledelse og udvikling af Miracle," lyder det fra bestyrelsesformand Jan Skelbæk i pressemeddelelsen.

"Derfor har vi nu valgt at tage den formentlig sværeste beslutning i Miracles historie - at stoppe samarbejdet med Mogens Nørgaard, der på mange måder har været Miracles frontfigur," skriver han.

Miracle har i dag 170 ansatte og anvender desuden omkring 150 freelance-itfolk.

Medstifter fortsætter

Mogens Nørgaard stiftede i 2000 Miracle sammen med Lasse Christensen.

Sidstnævnte fortsætter som direktør for selskabet og beklager situationen. Han peger imidlertid på, at Miracle i dag er en stor virksomhed med stort ansvar for kunder og medarbejdere.

"Vi er ikke en enkeltmands-virksomhed," siger han.

Mogens Nørgaard ejer 16 procent af aktierne i virksomheden, og dem beholder han.

Læs også: Fåmælt Mogens Nørgaard: Sådan fyrede de mig.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Sampension A/S

    Netværksadministrator til Sampension

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S