Manden bag overvågningsafsløringen: Derfor gjorde jeg det

En 29-årig mand står nu og frem og indrømmer, at han er manden, der afslørede de amerikanske myndigheders Facebook- og tele-overvågning

Artikel top billede

Den 29-årige Edward Snowden stod søndag aften dansk tid frem og indrømmede, at han er manden bag de seneste dages læk af fortrolige efterretningsdokumenter.

Dokumenterne afslører angiveligt, at den amerikanske regering har et omfattende overvågningsprogram, der gør det muligt at indhente store mængder af oplysninger om blandt andet Facebook og Googles brugere.

Til den britiske avis The Guardian fortæller Snowden, der nu er flygtet til Hong Kong, at han lækkede dokumenterne, fordi han er bekymret for demokratiet.

Indtil for få uger siden arbejdede han for den amerikanske sikkerhedstjeneste National Security Agency (NSA), og han forklarer, at han i sin tid hos tjenesten erfarerede, at der er blevet opbygget en digital infrastruktur, som gør det muligt at indsamle enorme mængder data om helt almindelige mennesker.

"Jeg kunne få adgang til dine emails, dine kodeord, telefondata og oplysninger om dine kreditkort", siger han.

"Men jeg ønsker ikke at leve i et samfund, hvor den slags er muligt. Jeg vil ikke leve i en verden, hvor alt jeg siger bliver optaget. Det er ikke vilkår, som jeg støtter eller har lyst til at leve under."

Beundrer Bradley Manning

Afsløringerne kommer samtidig med, at en anden amerikansk "whistleblower", den tidligere efterretningsofficer Bradley Manning, er for retten. I perioden 2009-2010 lækkede han mere end en halv million stærkt fortrolige dokumenter til Wikileaks.

Manning risikerer at blive idømt op til 125 års fængsel, og de amerikanske myndigheder mener, at lækagerne til Wikileaks kan blive misbrugt af USA's fjender

Men selv om Edward Snowden ifølge The Guardian beundrer Manning, slår han fast, at der set med hans øjne er en væsentlig forskel på de to læk.

"Jeg har nøje udvalgt hvert enkelt dokument, som er blevet offentliggjort, fordi jeg vil sikre mig, at de var i offentlighedens interesse. Der findes dokumenter, som vil have skabt mere opmærksomhed, men som jeg ikke har afleveret, fordi mit mål er ikke at skade folk. Mit mål er at skabe gennemsigtighed," siger han.

Siger farvel til hjem og kæreste

Snowden var ansat hos virksomheden Booze Allen, der udfører it-opgaver for den amerikanske sikkerhedstjeneste NSA, og gennem de seneste fire år har han arbejdet på NSA's base på Hawaii. 

Han oplyser til The Guardian, at han bor sammen med sin kæreste på Hawaii i deres fælles hus.

Han job hos NSA indbragte ham omkring 200.000 dollar, lidt over 1 million kroner, om året.

"Men alt det er jeg villig til at ofre, fordi jeg ikke med god samvittighed kan tillade, at den amerikanske regering ødelægger privatlivet, internetfriheden og de grundlæggende frihedsrettigheder for folk rundt omkring i verden med den massive overvågningsmaskine, som de i al hemmelighed har bygget," siger han.

Edward Snowden siger ligeledes til The Guardian, at han ikke forventer, at han nogensinde igen vil være i stand til at returnere til sit hjem i USA.

Du kan læse hele interviewet med Snowden på The Guardians hjemmeside, hvor du også kan se dele af interviewet på video.

Læs også:

Hemmelige dokumenter: Dine personlige data og mails ender hos myndigheder

Sådan kan du sladre uden at afsløre hvem du er

Følg: @wittorff

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job