Artikel top billede

Snart kan du printe din egen pizza

Inden længe kan det blive muligt at printe pizzaer og andre fødevarer.

Det amerikanske rumfarts-agentur, NASA, står bag et udviklingsprojekt, der sigter mod at udvikle teknologi til 3D-printning af mad. Første spiselige print kan meget vel blive en printet pizza.

Det er forskerfirmaet Systems & Materials Research Corporation, der skal håndtere selve udviklingsarbejdet.

Central vil stå udviklingen af en model, der gør det nemt at producere 3D-printede fødevarer - både med henblik på NASA's astronauter samt på udviklings-lande, der har begrænset adgang til ressourcer, hedder det.

Udviklings-ingeniør i Systems & Materials Research Corporation, Anjan Contractor, siger til teknologimediet Quartz, at selskabets mål er at udvikle en model, hvor det kan lade sig gøre at printe fødevarer med et langtidsholdbart pulver som råvare.

Ideen er, at pulveret skal kunne holde sig i 30 år.

Bemandet fartøj til Mars

Det vil løse et væsentligt problem, der i dag står i vejen for NASA's drøm om at kunne sende et bemandet rumfartøj til Mars.

"Lang-distance rumrejser kræver fødevarer, der kan holde sig i mindst 15 år," siger Anjan Contractor til Quartz.

Pizza er helt oplagt at printe, fordi en pizza består af adskilte lag, som lægges oven på hinanden.

Dej, sovs og ost kan printes hver for sig og lægges oven på hinanden, og selskabet har faktisk allerede udviklet en prototype på en printer, der kan printe fødevarer i lag.

Herhjemme er både Lego og Danfoss langt med brugen af avancerede 3D-printere. Det kan du læse mere om her.

Du kan læse mere om den vilde udvikling inden for 3D-print her.

Læs også:

Printet pistol tvangsfjernet fra nettet efter stor succes

Vild fremtid: Sådan bruger Lego og Danfoss 3D-printere

Ren science-fiction: Så vilde er 3D-printere blevet




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Enterprise Architecture Day 2025 - Aarhus: Compliance, cloud og AI-governance

Hvad er det, der gør it-arkitektens rolle så vigtig? Og hvad er det for udfordringer inden for områder som cloud, sikkerhed og compliance, som fylder hos nogle af landets bedste it-arkitekter lige nu? Det kan du her høre mere om og blive inspireret af på denne konference, hvor du også får lejlighed til at drøfte dette med ligesindede.

27. marts 2025 | Læs mere


SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Er I klar til næste hændelse?

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere