Artikel top billede

KMD-ansatte printer millioner af ubrugelige sider hvert år

KMD's ansatte printer op mod tre millioner ubrugelige sider ud hvert år. Se her, hvad selskabet vil gøre for at stoppe papir-spildet.

Hos it-giganten KMD printer de 3.300 medarbejdere ofte papirer ud.

Faktisk printede de ansatte tilsammen cirka 13 millioner ark papir i 2012, fremgår det af det netop aflagte regnskab.

Men ud af de 13 millioner ark er tre millioner stykker papir i bund og grund overflødige.

I hvert fald vil selskabet gerne være dem foruden.

For der er alene tale om såkaldte initial-forside, som skal identificere et printjob for den enkelte medarbejder i de fælles printerrum.

Et nyt koncept indføres

Ergo indeholder forsiden intet andet end navn, afdeling og navn på dokumentet, der bliver printet ud.

Men det vil selskabet nu til livs med et nyt koncept, der kaldes follow me-print, hvor man scanner sit id-kort ude ved kopimaskinen, hvor efter ens printjob udskrives - men uden initial-forside.

Det er fortsat uvist, præcis hvor mange initialforsider, der er blevet sparet væk, via follow me-print, men KMD's pressechef Christoffer Hellmann oplyser, at to ud af tre af de ansatte i dag er tilmeldt det nye print-koncept.

Scanning af ID-kort

Tekst fra regnskabet:

AFFALD
KMD har i 2012 også haft fokus på printforbruget
i kontorbygninger.

I alt printer KMD hvert år godt 13
mio. ark papir. 3 mio. af disse er såkaldte initialforsider,
der printes for at give medarbejderne mulighed for at
finde egne print blandt mange andre i de fælles kopirum.

Denne praksis er i 2012 blevet reduceret ved
indførelse af såkaldt Follow me print, som kun tillader
print ved scanning af id-kort og dermed ikke genererer
initialforsider.

Kilde: KMDs regnskab kan hentes på www.kmd.dk




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere