Artikel top billede

Dansk distributør: Kom nu Microsoft! Giv os Surface

Endnu en distributør lægger pres på Microsoft for at åbne for salg af tablet-computeren Surface gennem den traditionelle it-kanal.

Broadlinedistributøren Tech Data opfordrer Microsoft til at vise troskab mod sin erklærede kanal-strategi og sælge business-versionen af sin nye tablet-pc - Surface Pro - via distributører og forhandlere.

Microsoft annoncerede i sidste uge, at Pro-udgaven af Surface vil blive frigivet på det danske marked i løbet af maj måned. Men det er fortsat helt åbent om Surface Pro skal distribueres og sælges bredt gennem forhandlere eller om Microsoft ligesom med forløberen Surface RT vil gå direkte til markedet via få udvalgte forhandlere.

Men indtil videre er Microsoft i Danmark tavs om, hvilken salgsstrategi, man vil vælge for den nye Surface-tablet. Hos Tech Data undrer direktør for enterprise-forretningen Thomas Christensen sig over Microsofts tavshed.

"Vi stiller os op sammen med forhandlerene og siger til Microsoft: Hvad har I tænkt jer? Hvad er jeres strategi? Vi lægger et pres på Microsoft for at være tro mod sin strategi og sørge for, at også det her produkt går ud igennem det velfungerende apparat af distributører og forhandlere. Vi sidder klar i startblokken både i Danmark og på nordisk plan og venter på at Microsoft tager en beslutning. Men desværre har vi ikke fået en dato for, hvornår Surface Pro bliver frigivet - ikke en gang uofficielt," siger Thomas Christensen.

Han lægger ikke skjul på sin skuffelse over at Microsoft tidligere i år valgte at sælge Surface-lillebroren RT gennem ganske få udvalgte retailforhandlere.

"Vi har sagt til dem, at vi ikke er tilfredse med, at de går udenom distributionen på Surface RT-udgaven. Det har vi påtalt," siger Thomas Christensen, og sammenfatter sit budskab:

"Kom nu Microsoft! Overhold jeres kanalmodel og lad være med at gå direkte. Lad os gøre det, vi er gode til - nemlig at servicere kanalen og hjælpe forhandlerne med at få succes med jeres produkter."

Læs mere:
Hvilke danske forhandlere får lov at sælge Surface Pro?
Nu kommer Surface Pro til Danmark
Utilfredse forhandlere: Vi kan sælge Surface bedre end Fona
Skuffelse: CBC blev siet fra i Surface-lancering
Dansk Surface-lancering bliver en lukket fest




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Customer Experience - Lad viden, overblik og data drive den gode kundeoplevelse

Er du klar til at lade dig inspirere af andres erfaringer med, hvordan du automatiserer indsatsen for at øge tilfredshed og loyalitet?

11. juni 2025 | Læs mere


CISO Challenges 2025

Styrk din virksomheds sikkerhed med avanceret Cybersikkerhed. Kom med når vi denne dag stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og diskussioner rundt om bordene vil vi blandt andet sætte fokus på, hvordan man skaber en sikker organisation med de midler, man nu engang har til rådighed.

12. juni 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Er din backup en illusion?

Én gang om måneden leverer Computerworld Events en kort Cyber Briefing. Denne gang kan du komme helt tæt på, når ScanNet stiller skarpt på din virksomheds backup- og databeskyttelsesstrategi.

16. juni 2025 | Læs mere