Artikel top billede

Dansk telekæmpe går ind i priskrig - men mod sin vilje

Den danske telebranche i gang med endnu et slag om priserne på de mobile produkter. Nu melder den sidste af de store danske telefirmaer sig ind i kampen.

Læs også:
Her rammer Telenors fyringer: En gruppe rammes hårdt

Telenor-boss: Sådan vil jeg ændre Telenor

Stort telefirma ruller LTE ud i Danmark inden for to uger

Telenors direktør erkender, at virksomheden barsler med konkrete planer for at føre virksomheden ind i den fri-tale-priskrig, som konkurrenterne i øjeblikket fører.

"Ja. Vi arbejder på helt konkrete planer for et modsvar på konkurrencen inden for taletidsmarkedet," siger Marek Slacik.

Men direktøren tager tilsyneladende konkurrenternes udspil omkring fri-taletid med ophøjet sindsro.

Hanvil ikke reagere, før virksomhedens LTE-løsning er lanceret. Hvornår det vil ske, kan du læse mere om her.

Han vurderer samtidig, at prisstrukturen i fremtiden slet ikke vil være båret af priserne på tale og sms.

Telenor holder sig tilbage - for nu

Selvom Telenor barsler med planer om at følger konkurrenterne, så er det ikke med direktørens gode vilje, at en ny priskrig nu raserer igen.

"Teleindustrien har altid kæmpet på priserne, og jeg er ikke ivrig for at indgå i den denne del af markedet igen," fortæller Marek Slacik.

Men selvom Telenor virker tilbageholdne, ser det nu ud til, at Telenor i fremtiden vil udforske markedet inden for helt andre områder.

"Selvfølgelig kigger vi på markedet for tale og sms, men vi tror på, at alt kommer til at handle om mobil-data," fortæller Marek Slacik og fortsætter:

"For os handler det her ikke om priser, men det handler i stedet om at gentænke måden, hvorpå vi leverer bedre data-services," siger han og henviser til virksomhedens strategi, der skal levere flere databaserede services til kunderne.

Men det bliver umiddelbart ingen nem opgave.

Direktøren skal nemlig samle hele teleindustrien, hvis de nye data-drømme skal lykkes.

"Det giver kun mening, hvis vi som industri prissætter data på en meningsfuld måde, og det afhænger af, at alle selskaberne spiller sine kort rigtigt." afslutter han.

Læs også:
Her rammer Telenors fyringer: En gruppe rammes hårdt

Telenor-boss: Sådan vil jeg ændre Telenor

Stort telefirma ruller LTE ud i Danmark inden for to uger




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis