Ny strategi i Humac: Vi skal have mere volumen

Ny dansk landechef lægger op til sporskifte for Apple-forhandleren.

Artikel top billede

Fortsat vækst, volumensalg og større markedsandele er vejen til bedre indtjening for Apple-forhandleren Humac. Det siger butikskædens nytiltrådte landechef, Michael Bech. Han lægger dermed op til et sporskifte i Humacs forretningsstrategi, efter at han har afløst Morten Bo Andersen, som i går meget pludseligt forlod posten som landechef.

"Ejerne har ønsket at sætte et andet fokus. Humac er den største Apple premium reseller og sidder på et brand, som har medvind i markedet. Så der er en helt klar forventning om vækst, bedre indtjening og større markedsandele," siger Michael Bech til ChannelWorld.

Udmeldingen fra den nye landechef står i skarp kontrast til udtalelser fra Bechs forgænger i jobbet. For kun en uge siden sagde han til ChannelWorld, at Humacs omsætning er "næsten der, hvor vi gerne vil være", og at vejen til bedre indtjening går gennem salg af services og konsulentydelser.

Humacs seneste regnskab viste en vækst i omsætningen på tæt ved 20 procent til 453 millioner kroner. Men på bundlinien endte Humac med et yderst beskedent overskud på 3,4 millioner kroner.

Men ifølge Michael Bech er vejen frem for Humac nu at vokse yderligere.

"Jeg kan sige så meget, at min opfattelse nok ikke er den samme på alle områder. Jeg opfatter Apple som et produkt, der kan hentes meget mere volumen på. Så der er nogle oplagte potentialer for Humac til at få større volumener, specielt når man har et brand som Apple, der vokser så meget. Så skal man sørge for at have den rette indtjening på de varer, du sælger," siger Michael Bech.

Læs mere:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet