Pludselig exit for Humacs danske landechef

Apple-forhandleren henter ny landechef i telebranchen.

Artikel top billede

Efter ni år i Humac - heraf de sidste to og et halvt år som dansk landechef - forlader Morten Bo Andersen Apple-forhandleren.

Apple-kæde Humac har meget pludseligt valgt at skille sig af med sin danske landechef gennem de sidste to og et halvt år, Morten Bo Andersen. Han fratræder sit job fra og med i morgen den 1. februar.

Det fremgår af en pressemeddelelse, hvor direktør for Humacs afdelinger i Norge, Tyskland og Danmark, Jesper Lehmann Nielsen, meget kortfattet takker Morten Bo Andersen for godt samarbejde i de tilsammen ni år, hvor den nu forhenværende landechef har arbejdet for butikskæden.

Det har ikke været muligt at få en uddybende kommentar til den pludselige udskiftning på den danske toppost.

"Det har jeg ikke mulighed for at udtale mig om," lyder det fra Humacs marketingchef, Vibeke Bjerker.

Når Humacs danske medarbejdere møder på arbejde i morgen, hedder deres ny chef Michael Bech, 42 år. Han kommer fra et job som salgsdirektør hos teleselskabet Telia.

Han hentes ind for, som det hedder i Humacs pressemeddelelse, "at fastholde den gode vækstrate i et konkurrencepræget marked" og dermed "tage endnu et skridt op ad stigen".

Humac har de seneste fire år mere end fordoblet sin omsætning, så den i dag ligger tæt på en halv milliard kroner om året. Til gengæld har det knebet alvorligt med at skabe indtjening i det russisk-ejede selskab. I det seneste regnskab lød overskuddet på beskedne 3,4 millioner kroner - svarende til en overskudsgrad på kun lige godt en procent.

Læs mere:

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo