Fona: Vi vil ikke sammenlignes med Elgiganten

I et marked med faldende priser er vores vækst tilfredsstillende, lyder det fra Fonas topchef.

Artikel top billede

Det er ikke fair at lave en simpel sammenligning af økonomien i Fona og Elgiganten. Dertil er de to konkurrenters forretningskoncepter og vareudvalg simpelthen for forskellige, siger Fonas topchef Michael Kjær.

Hans kommentar kommer i forlængelse af Fonas moderselskab F Groups seneste regnskab, som viser et overskud før skat på 11,5 millioner kroner ud af en omsætning på to milliarder kroner.

Til sammenligning kunne Elgiganten for et par måneder siden fremvise et overskud på 158 millioner og en omsætningsfremgang på mere end 20 procent, hvilket gør omsætningen hos Elgiganten mere end dobbelt så stor som hos Fona.

"Vi er godt tilfredse med vores vækst i omsætningen. Vores volumen har i flere år været stigende, og det er vores målepunkt i et marked, hvor faldende priser er et livsvilkår. Og så er vores vareprofil helt anderledes. I et så stort marked som elektronikmarkedet er der plads til forskellige koncepter, Vi skal have konkurrencedygtige priser, men vi ønsker også at levere den service, som skal til for at sælge elektronikvarer," siger Michael Kjær, som også peger på, at Fona satser på butikker med en langt mere attraktiv beliggenhed end konkurrenterne.

Læs mere:

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS