Fona: Vi vil ikke sammenlignes med Elgiganten

I et marked med faldende priser er vores vækst tilfredsstillende, lyder det fra Fonas topchef.

Artikel top billede

Det er ikke fair at lave en simpel sammenligning af økonomien i Fona og Elgiganten. Dertil er de to konkurrenters forretningskoncepter og vareudvalg simpelthen for forskellige, siger Fonas topchef Michael Kjær.

Hans kommentar kommer i forlængelse af Fonas moderselskab F Groups seneste regnskab, som viser et overskud før skat på 11,5 millioner kroner ud af en omsætning på to milliarder kroner.

Til sammenligning kunne Elgiganten for et par måneder siden fremvise et overskud på 158 millioner og en omsætningsfremgang på mere end 20 procent, hvilket gør omsætningen hos Elgiganten mere end dobbelt så stor som hos Fona.

"Vi er godt tilfredse med vores vækst i omsætningen. Vores volumen har i flere år været stigende, og det er vores målepunkt i et marked, hvor faldende priser er et livsvilkår. Og så er vores vareprofil helt anderledes. I et så stort marked som elektronikmarkedet er der plads til forskellige koncepter, Vi skal have konkurrencedygtige priser, men vi ønsker også at levere den service, som skal til for at sælge elektronikvarer," siger Michael Kjær, som også peger på, at Fona satser på butikker med en langt mere attraktiv beliggenhed end konkurrenterne.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job