Elgigantens danske gulddreng deserterer: Skifter til rival

Den nu tidligere succefulde direktør for Elgiganten Jesper Boysen skifter til konkurrenten.

Artikel top billede

Elgiganten mister sin regionaldirektør for Danmark og Centraleuropa.

Det sker fordi konkurrenten Expert har headhuntet Elgigantens danske topchef.

Expert, der på det seneste har fået fat i flere prominente Elgiganten-folk, har nu fået Jesper Boysen med om bord.

"Jesper har jo et indgående kendskab til det danske marked, så det vil vi gerne have glæde af," siger Lars Christensen, der er koncernchef i Expert.

Skiftet blev en realitet for en uge siden, men Jesper Boysen tiltræder først i Expert om et halvt års tid.

Når han begynder arbejdet i Expert, kan han smykke sig med titlen etableringsdirektør.

"Vi skal vi finde nogle placeringer til de lidt større varehuse, som vi har varslet lidt tidligere og det koncept skal Jesper være med til at udvikle," forklarer Lars Christensen.

Han ønsker ikke at svare på, hvad Jesper Boysen skal lave i perioden, indtil han officielt starter hos Expert til sommer.

Jesper Boysen stopper sin karriere i Elgiganten med en fornem succesrække på tre årsregnskaber med trecifrede millionoverskud.

ChannelWorld forsøger at få en kommentar fra Jesper Boysen.

Læs mere:

Læses lige nu

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    SOS International

    Platform Engineer – Team Lead

    Københavnsområdet

    Danmarks Lærerforening

    Løsningsarkitekt med fokus på IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S