Artikel top billede

Foto: Nicolai Devantier

Microsoft på vej med gigantisk social tjeneste til dig

Microsofts opkøb af den sociale tjeneste Yammer har givet kodegiganten en ny platform til firmakommunikation. Tjenesten er nu blevet en fast bestanddel i den nye SharePiont.

Las Vegas: "Yammer ligner måske et legetøj, men det er det bestemt ikke," lyder det fra en af grundlæggerne af den sociale tjeneste, Adam Pisoni, på SharePoint 2012-konferencen i Las Vegas.

Der er ikke tale om en konkurrent til Facebook, hvor brugerne kan snakke om den nye frisure eller vise billeder fra mormors fødselsdag, forsikrer han.

Yammer skal derimod bruges til at styrke kommunikationen blandt medarbejderne i virksomheder kloden rundt, hvilket ifølge firmaet allerede sker i 200.000 firmaer.

Seks milliarder skal retur

I sommer købte Microsoft Yammer for et beløb svarende til cirka seks milliarder danske kroner.

Og nu skal det køb tjene sig hjem igen, hvilket blandt andet har betydet, at programmet er blevet integreret i Microsofts øvrige software, hvilket igen skal booste antallet af brugere.

Microsoft har blandt andet valgt at forfremme Yammer til en standard-komponent i SharePoint 2013 Online og Office 365.

En funktion som brugeren bliver præsenteret for allerede på sin startside.

Der er altid tre gode grunde

Adam Pisoni bruger de tre klassiske argumenter for, at Yammer har sin berettigelse i SharePoint.

"Det vil bringe personer og information tættere sammen, hvilket eksempelvis giver bedre grundlag for beslutninger. Desuden organiserer det virksomhedens ansatte i et eller flere interne netværk, og så giver det et højere informationsniveau og en bedre firmakultur," siger han.

Den cloud-baserede sociale tjeneste skal naturligvis også beriges med en app til den mobile platform.

Den er på vej, sammen med en tættere integration til et andet Microsoft-køb, Skype.

Microsoft vil promovere Yammer som en selvstændig tjeneste og som et element i Office 365 og i SharePiont 2013 online.




IT-JOB

Gpv International A/S

Data Engineer

Capgemini Danmark A/S

Cloud Architect

Matas A/S

IT-projektleder
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere