Elgiganten kværner konkurrenterne - igen igen

Krise? Ikke her! Trecifret millionoverskud og buldrende vækst i Elgiganten.

Artikel top billede

Finanskrise er ikke noget, de snakker om i Elgiganten. For tredje år i træk kommer den store forhandler ud med et overskud på den gode side af 100 millioner.

Regnskabet for 2011/12 viser et overskud på 158 millioner før skat, som er genereret på baggrund af en omsætning, der har rundet fire milliarder kroner. Det er 700 millioner kroner mere end sidste års omsætning på 3,4 milliarder kroiner. En stigning på 21 procent.

Jesper Boysen, der har ansvaret for Elgiganten i Danmark og Centraleuropa, tilskriver de gode resultater en vækst over hele linjen, mens der hele tiden har været fokus på omkostningerne.

"Der, hvor Elgiganten har en meget stærk platform, er, at vi ikke kun vækster på én varegruppe. Vi har tocifret vækst i alle varegrupperne. Vi lever ikke kun af omsætningen. Det skal også være lønsomt for os," siger han.

Derfor valgte Elgiganten også sidste sommer at lukke en stor forretning på Fisketorvet i København, fordi huslejen var for høj.

"Det var ikke nogen lille forretning for os, men var en forretning, der var vældig kostbar for os, og det var årsagen til, at vi lukkede den. Det var ren og skær husleje. Den var alt, alt for dyr i husleje," siger Jesper Boysen.

I stedet valgte Elgiganten at satse på et andet storcenter, Fields på Amager, og ifølge Jesper Boysen har den butik grebet langt hovedparten af den omsætning, som Elgiganten mistede ved at lukket ned på Fisketorvet.

Lukningen af butikken på Fisketorvet i København blev dog efterfulgt af yderligere to nye butikker i Jylland.

"Det er noget af det mest succesfulde, vi har gjort. Så det er helt formiddabelt. Efterfølgende har omsætningsudviklingen også været fantastisk," siger Jesper Boysen om de to nye varehuse i Viborg og Silkeborg. 

Også på onlinedelen har Elgiganten oplevet stor vækst. Hele 30 procent er internetforretningen gået frem i forhold til sidste års omsætning, fortæller Jesper Boysen, der dog ikke ønsker at oplyse, hvor stor en del af Elgigantens samlede salg i Danmark, der foregår online. Han afslører dog, at omsætningen vokser.

Jesper Boysen forventer, at Elgiganten forbedrer resultatet næste år.

"Det går bedre, og vi forventer en væsentlig omsætningsforbedring," siger han, men vil ikke komme med konkrete tal, da det strider mod børsreglerne i London, hvor Elgigantens ejer Dixons hører hjemme.

Læs mere:

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Steen Nyrup Pedersen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Cyber Security Consultant hos Trifork A/S. Han er uddannet IT-Teknolog og er professionsbachelor i IT-sikkerhed. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Jannie Rossell Holst som medarbejder i Product Sales ved afd. Aarhus. Hun kommer fra en stilling som medarbejder i Licensteamet hos Atea. Nyt job