Salget af Atea røget i vasken

Ib Kunøe opgiver planerne om at sælge sin ejerandel i Danmarks største it-forhandler.

Artikel top billede

Forhandlingerne mellem it-investoren og hovedaktionæren i Atea, Ib Kunøe og en indtil videre ukendt kapitalfond, om overtagelse af Atea er strandet.

Atea oplyser her til aften i en meddelelse, at forhandlingerne mellem selskabet Systemintegration Aps og den mulige køber er blevet afsluttet, uden at man er nået frem til en aftale.

Ateas koncernchef Claus Hougesen bekræfter overfor CRN, at det ikke er lykkedes parterne at få enderne til at mødes. Han antyder samtidig, at sammenbruddet i forhandlingerne skyldes, at den interesserede køber ikke har villet garantere at bevare Atea som en samlet enhed.

"Det er vores hovedejers beslutning at opgive forhandlingerne. Jeg og mine kolleger i Atea vil gerne, at vi har en ejerkreds, som holder fast i den plan, der ligger for selskabet. Så nu fastholder vi den nuværende børsnoterede platform. Det er jeg egentlig meget tilfreds med." siger Claus Hougesen.

Læs mere:

Han ved angiveligt endnu ikke, hvad der er årsag til forhandlingssammenbruddet.

"Vi har en række interessenter med forskelige ejerandele med Ib Kunøe som den største. Spørgsmålet i den slags forhandlinger er jo, om man kan blive enig eller ej, og det har man åbenbart ikke kunnet i denne sammenhæng, og jeg ved ganske enkelt ikke hvad forhandlingerne er strandet på," siger Claus Hougesen.

Ib Kunøe ønsker ikke at kommentere sagen.

Læs mere:

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    QNAP High Availability sikrer kontinuerlig storage-tjeneste og systemtilgængelighed

    QNAP High Availability er nem at implementere og bruge – og omkostningseffektiv. Perfekt til mindre virksomheder og professionelle med små budgetter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil