Salget af Atea røget i vasken

Ib Kunøe opgiver planerne om at sælge sin ejerandel i Danmarks største it-forhandler.

Artikel top billede

Forhandlingerne mellem it-investoren og hovedaktionæren i Atea, Ib Kunøe og en indtil videre ukendt kapitalfond, om overtagelse af Atea er strandet.

Atea oplyser her til aften i en meddelelse, at forhandlingerne mellem selskabet Systemintegration Aps og den mulige køber er blevet afsluttet, uden at man er nået frem til en aftale.

Ateas koncernchef Claus Hougesen bekræfter overfor CRN, at det ikke er lykkedes parterne at få enderne til at mødes. Han antyder samtidig, at sammenbruddet i forhandlingerne skyldes, at den interesserede køber ikke har villet garantere at bevare Atea som en samlet enhed.

"Det er vores hovedejers beslutning at opgive forhandlingerne. Jeg og mine kolleger i Atea vil gerne, at vi har en ejerkreds, som holder fast i den plan, der ligger for selskabet. Så nu fastholder vi den nuværende børsnoterede platform. Det er jeg egentlig meget tilfreds med." siger Claus Hougesen.

Læs mere:

Han ved angiveligt endnu ikke, hvad der er årsag til forhandlingssammenbruddet.

"Vi har en række interessenter med forskelige ejerandele med Ib Kunøe som den største. Spørgsmålet i den slags forhandlinger er jo, om man kan blive enig eller ej, og det har man åbenbart ikke kunnet i denne sammenhæng, og jeg ved ganske enkelt ikke hvad forhandlingerne er strandet på," siger Claus Hougesen.

Ib Kunøe ønsker ikke at kommentere sagen.

Læs mere:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job