Descom vinder printersalg til Ringsted kommune

Descom har vundet en ordre på levering af blækprintere til Ringsted Kommune i konkurrence med otte andre forhandlere.

Artikel top billede

Opdateret: Det blev Descom, der vandt leveringen af printere til Ringsted Kommune, på et netop afsluttet udbud. Ifølge CRN's oplysninger leverede i alt otte forhandlere et tilbud på det aktuelle udbud.

Det er kun et par uger siden, at Descom vandt en anden millionordre. Den handlede om levering af et par tusinde computere og var sendt i udbud af Gentofte Kommune.

Ifølge Descom-direktør Johnny Helander blev den aktuelle ordre hevet hjem på en kombination af pris, service og leveringssikkerhed, hvor Descom altså sejlede konkurrenterne agterud med sit tilbud på HP-printere.

Den samlede værdi af ordren kender ikke engang Johnny Helander selv, men it-indkøbschef Leon johansen fra Ringsted kommune Leon Johansen siger, at kommunen køber for 60-70.000 kroner blækprintere om året.

Tærskelværdi 1,4 millioner

Rammeaftalen løber i ét år og har en option på et ekstra år. For varekøb er tærskelværdien for kommunale indkøb 1.438.448 kroner, men den ordre, Descom har vundet, er altså ikke i nærheden af det beløb.

"Alle institutioner i kommunen skal benytte den her rammeaftale til de løbende indkøb af blækprintere, så det bliver nok noget i retning af fire printere der, to der og måske 20 der," siger Johnny Helander og tilføjer, at de første fem ordrer fra institutioner i Gentofte er indløbet.

"Vi er kommet godt i gang med det berømte Q4, så vi har store forventninger til resten af året," siger Johnny Helander, som bliver "meget skuffet", hvis det er det sidste udbud, Descom vinder i år".

I Gentofte vandt Descom over Atea, Dustin, Lenovo og Comm2.

I Ringsted Kommune er samtlige, der ved noget om printer-udbuddet, på ferie. Vi vender tilbage i næste uge med navnene på forhandlere, som deltog, men trak en nitte i Ringsted Kommunes udbudsforretning.

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job