Tech Data bløder: Tocifret millionunderskud i Danmark

Første regnskab efter Tech Datas overtagelse af Rosenmeier Electronics viser, at 1+1 ikke helt giver 2.

Artikel top billede

Det første regnskab efter det seneste direktørskifte i Tech Datas danske afdeling viser, at krisen har været hård ved den amerikanskejede broadlinedistributør.

Først og fremmest er bundlinien stadig farvet blodrød med et underskud før skat på 23,4 millioner kroner, hvilket dog er en forbedring på 10 millioner i forhold til året før.

Mere alvorlig er omsætningstallene, som ganske vist på papiret er steget fra 1,6 til to milliarder kroner. Men i mellemtiden har Tech Data også overtaget Rosenmeier Electronics, og regner man Rosenmeiers omsætning med, er forretningen reelt skrumpet med 20 procent - fra 2,5 til de nævnte to milliarder kroner.

Rosenmeier tog sit overskud med

I regnskabet skriver Tech Data nuværende country manager Hanne Sjøberg, at der i forbindelse med fusionen med Rosenmeier - under hendes forgænger Jørn Rosenmeier - er lagt et stort arbejde i at trimme forretningen.

"Effekten af de besparelser og optimeringer (...) kunne vi se resultatet af i 2. halvår af regnskabsåret. I det sidste halvår kunne vi se en markant resultatforbedring," hedder det.

En finurlig detalje er, at den nævnte ti millioner kroners forbedring af Tech Datas regnskabsresultat næsten på kronebeløb modsvarer overskuddet fra det sidste selvstændige regnskab i det gamle Rosenmeier Electronics.

Hanne Sjøberg, oplyser til CRN, at hun ikke har lov til at kommentere på tal og udvikling. Samtidig oplyser hun dog, at Tech Data "for regnskabsåret 2011, specielt i første halvdel af året, stadig var belastet af omkostninger relateret til opkøbet af Rosenmeier."

Læs mere:

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

BI Consultant

Nordjylland

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,