Million-indsprøjtnig til den digitale tinglysning

Den meget udskældte digitale tinglysning får nu en ny portion penge.

Artikel top billede

Læs også:
Den digitale tinglysning var dødsdømt fra starten

15,6 millioner kroner er blevet afsat til den digitale tinglysning på det netop offentliggjorte finanslovsforslag.

It-projektet, der ellers skulle spare staten for op imod 100 millioner kroner hvert år, har været voldsomt udskældt, og i dag verserer der fortsat tvister i kølvandet på skandalen.

Imidlertid oplyser Domstolsstyrelsen til Computerworld, hvad planen er, at de nye penge skal gå til.

Bevillingen til tinglysningen anvendes blandet andet til videreudvikling af det digitale tinglysningssystem, lyder det.

Brugerundersøgelse

Tinglysningsretten arbejder løbende med at forbedre systemet og indføre ny funktionalitet blandt andet på baggrund af Tinglysningsrettens og brugernes erfaringer, oplyses det videre.

I 2012 blev der gennemført en brugerundersøgelse, som viste, at der fortsat er behov for udvikling af nye funktioner i systemet.

En brugergruppe har derfor gennem det sidste års tid været med til at beskrive og prioritere ønskerne og behovene for ny funktionalitet.

Endelig oplyser Domstolsstyrelsen, at en del af bevillingen anvendes til driftsudgifter, herunder udgifter til betalinger for udvidelse af systemets kapacitet samt implementering af flere forbedringsønsker, som medfører en forøgelse af det løbende drifts-og vedligeholdelsesvederlag.

Du kan læse meget mere om it-projektet her.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura