It-kæmpen CA skifter landechef i Danmark

CA Technologies har fundet en ny landechef i Danmark med 12 års erfaring. Se hvem der fik jobbet.

Artikel top billede

CA Technologies skifter efter bare to år topchef herhjemme.

Teddy Schou, der har 12 års erfaring fra branchen og sidst har været fire år hos Devoteam, afløser Nils Petersen, der har været landechef i Danmark siden 2010.

Ifølge en pressemeddelelse fra CA Technology giver firmaet Teddy Schou ansvaret for blandt andet at forøge firmaets vækst i Danmark.

Hos Devoteam medvirkede Teddy Schou til at opbygge et nyt strategisk forretningsområde, skriver firmaet i pressemeddelelsen.

Teddy Schou fortæller Computerworld, at han startede som landechef den 1. juni og allerede er ved at sætte sig ind i jobbet.   

Han fortæller, at det er den spændende udvikling hos CA Technologies gennem de senere år, som fik ham til at sige ja til jobbet.

"Især interessante opkøb i teknologibranchen og det at firmaet er helt fremme på den innovative del," siger han.

Han fortæller, at han har gode erfaringer fra en tidligere ansættelse hos CA Technologies, hvor han var i syv år. Derfor kan han se, hvordan firmaet har udviklet sig.

"Man er gået fra at være meget produktorienteret til at være mere fokuseret på at skabe værdi for kunderne. Det er jo noget jeg sætter meget stor pris på," siger Teddy Schou.

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS