EET køber stor fransk distributør: Bliver dominerende i Europa

Med opkøbet af den franske reservedels-distributør Europarts bliver EET verdens største distributør af reservedele til printere og computere, hævder selskabet.

Artikel top billede

EET har købt franske Europarts, der er repræsenteret i mere end 13 lande. Europarts, der har 150 ansatte og en årlig omsætning på 370 millioner kroner, gør EET til en dominerende spiller indenfor it-reservedels-distribution.

"Jeg er meget begejstret og stolt af dette køb, som er det største af de 15 opkøb, vi har gjort i de seneste 10 år. Dette opkøb manifesterer vores strategi, om at vækste vores forretning uden for Norden, og vi forventer, at lande som Frankrig, Italien, Spanien og Storbritannien, vil være nogle af de største enheder i EET-koncernen, allerede inden det første år. Vi siger også velkommen til seks nye lande, som er Sydafrika, Rusland, Ukraine, Marokko, Egypten og Slovakiet," udtaler koncernchef John Thomas.

CRN følger sagen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura